911 Afet Müdahale Ekipleri Polis Başına Alternatifler Sunuyor: Ateş Etme

Terapist Kiki Radermacher, geçen yıl acil çağrılara yanıt vermeye başlayan Mont., Missoula’daki kriz karşıtı gruba katılan ilk kişilerden biriydi. Pilotun çalışması Temmuz ayında kalıcıdır ve altı devlet kurumundan biridir – 2019’dan itibaren.

Katheryn Houghton / KHN


kelimeleri gizle

çevirmeni değiştirme

Katheryn Houghton / KHN


Terapist Kiki Radermacher, geçen yıl acil çağrılara yanıt vermeye başlayan Mont., Missoula’daki kriz karşıtı gruba katılan ilk kişilerden biriydi. Pilotun çalışması Temmuz ayında kalıcıdır ve altı devlet kurumundan biridir – 2019’dan itibaren.

Katheryn Houghton / KHN

Bir psikiyatrist olan Kiki Radermacher, 911’de Missoula, Mont., Home’a ​​Mayıs ayının sonunda geldiğinde, orada yaşayan ve yardım isteyen bir adam bir köşede tutuldu ve polisi aradı.

Kiralık mülk satılmak üzereydi. Panik atakları can almaya başlayınca 911’i aradı.

“Ona, ‘Benimle kalır mısın?’ diye sordum. “Telefona ilaçla cevap veren ve aynı gün adamla konuşan ve sağlık görevlileriyle iletişim kurmasına yardım eden şehrin deniz birliğinin bir üyesi olan Radermacher’i hatırladı. “Cevapları bulmak için insanları gerçekten motive etmemiz gerekiyor.”

Missoula, özel ekibi acil durum çağrılarına pilot hizmet olarak Kasım ayında göndermeye başladı; gelecek ay program istikrarlı olacak. Bu, 1999 yılının Ekim ayının başından bu yana Montana’daki krizi ele almanın yalnızca altı yolundan biri. Ve diğer dört eyalet hükümeti, bu yıl gruplar oluşturmak için hükümetten yardım istedi.

Ülke genelinde, pek çok grup olmasa da, polis adına ruhsal bozukluklara daha duyarlı olanlar olarak sağlık profesyonellerini içeren gruplar oluşturuyor.

Bazı yardımlar yolda. COVID-19 destek paketi Başkan Joe Biden, Mart ayında bu projeleri başlatmak için Medicaid’e fon sağladı. Temmuz 2022 itibariyle, 911 tarafından işletilen 988 uluslu bir telefon, intihar eğitimi uzmanlarına ve sağlık danışmanlarına ulaşmak için insanları kurmayı planlıyor.

911 yanıtını yeniden düşünün – farklı yaklaşımlar

Geçen yıl polis vahşetine karşı protestolar ABD’nin ilerlemesine yardımcı oldu. Bir çığlık “intikam polisi” için olsa da, Kiki Radermacher gibi ajanları kullanan bu bağlı kuruluş programları, mevcut bütçeden bağımsız olarak genellikle kolluk kuvvetlerini birleştirmek için ödenir.

Araştırmalar, bu tür hizmetlerin zincire vurulmak yerine ihtiyacı olan kişilerin rehabilite edilmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Ancak psikolojinin ayrılması, cevabın kim olması gerektiği konusunda sürekli tartışmalar ve en iyi tür hakkında biraz araştırma ile hala küresel bir deneydir. Her alan farklı sağlık hizmeti sağlayıcılarını karşılayamaz.

Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi’nde müdahale üzerine çalışan geliştirme çalışmaları profesörü Amy Watson, “Şu anda en iyi çözümün ne olduğu konusunda bir fikir birliği olup olmadığını bilmiyorum” diyor. “Gidip bu türler hakkında neyin önemli olduğunu, yani çeşitliliği ve çeşitliliğin anlamlı olduğunu görmemiz gerekiyor.”

Federal Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Hizmetleri İdaresi, sağlık profesyonellerini dahil etmek ve gerektiğinde insanları daha fazla hizmete bağlamak gibi gruplarda küçük beklentiler belirler. İdeal olarak, SAMHSA yönergesi, grubun akıl hastalığının yaşadığı sorunlarla başa çıkma konusunda bir uzmana sahip olması gerektiğini ve grubun kurallara uymadan çağrıya cevap vermesi gerektiğini belirtir.

Bununla birlikte, kriz müdahale grupları yapıları ve yaklaşımları bakımından büyük farklılıklar göstermektedir. 40 yılı aşkın bir süredir Los Angeles Polis Departmanı, polis ve psikologların birlikte çalıştığı gruplar oluşturmuştur. LAPD, ülkede bunu yapan ilk programlardan biri olmaktan gurur duymaktadır. Eugene, Ore.’den ABD’nin her yerinden indirilen program, bir hemşire, tıbbi veya acil sağlık personeli durumunda acil yardım olarak hizmet eder. Gürcistan’da 911 acil müdahale ekibi, profesyonel personel, teknoloji ve hemşirelik personelini içeren küresel bir acil müdahale merkezi için çağrıda bulunuyor. Montana’da ekipler hukuk departmanlarında, hastanelerde veya karmaşık binalarda yaşıyor.

‘Bazı yerlerde kilise grubu olacak’

Kar amacı gütmeyen bir program olan Western Montana Akıl Sağlığı Merkezi müdürü Kari Auclair, türü ne olursa olsun, el sorunlarına verilen yanıtın arttığını söylüyor.

“Bazı bölgelerde,” diyor Auclair, “zorluklara yanıt vermede yer alacak bir kilise grubu olacak, çünkü insanlara gidenler onlar ve sahip oldukları şey bu.”

Takımlarının oluşumu ve maçları için her türlü gerekçenin savunucuları: Doktorlar kan şekerinin zararını tespit edebilir ve uyuşturucu kullanımından veya benzer görünen psikiyatrik rahatsızlıklardan ayırt edebilir; polis, çatışmaların tırmanması durumunda kazaları tespit edebilir; ve hastane personeli, kendilerine danışabilecekler adına bir doktor ekibine sahiptir.

Birçok sağlık görevlisi, güvenlik güçleriyle çalışmaya devam ediyor, bazen çağrıldığında birlikte yanıt veriyor veya polis memurlarının bulunduğu yerde kalıyor. Örneğin Montana’da, bir hükümet anketine göre, yasal meselelerle ilgilenen savunmasız gruplar tarafından yapılan aramaların %61’i.

Montana’nın uyuşturucu bölümü şefi Zoe Barnard, hükümetinin hala orada iyi çalışan şeylerin temelini attığını söylüyor. Standardizasyonun gelişiyle bile, yerel yönetimlerin programlarını uygulamada esnekliğe ihtiyaç duymaya devam edeceklerini ekliyor.

Barnard, “Haklıyım,” diyor. “Hükümetin bazı bölümleri personelle ilgili eksikliklere sahip olacak ve bunları çerez kesme sistemlerine yerleştirmeye çalışmak, diğerlerinin gerçekten etkili olanı yapmasını engelleyebilir.”

Bazı bölgelerde, psikologları bu tür gruplara kaydetmek mümkün değildir. Federal veriler, Amerika’nın kırsal kesimlerinde daha da kötüleşen bir sorun olan sağlık profesyonellerine ihtiyaç duyan bölgelerde 125 milyon insanın yaşadığını gösteriyor. Destek eksikliği, acil yardım gerektiren sorunlara yol açabilir.

Örneğin, Helena’daki Montana genel merkezinde, Kasım ayında oluşturulan kriz grubunun işe başlayabilmesi için hâlâ iki boş pozisyonu doldurması gerekiyordu. ABD genelinde, genellikle destek teklifleri aracılığıyla sağlanan bu sıkıcı iş yükleri ile işçileri elde tutmak zor bir iştir.

Gereksiz tutuklamaları önlemek için New York’taki John Jay Ceza Adalet Koleji’nde öncülük eden Jeffrey Coots, yaşlandıkça programlar için esnekliğin çok önemli olduğunu söylüyor.

Coots, “Çılgın bir işte geçmişle başa çıkmamıza yardımcı olacak bir yol bulmaya çalışıyoruz” diyor. “Yapılacak en iyi şey projeyi yürütmek ve ekibinizi yazılanlara göre uyarlamaktır.”

‘Sağlık çalışanı bir nimettir’

Tyler Steinebach, krizde olan ve yardıma ihtiyacı olan insanlar için polis gücüne bir alternatifin büyük bir fark yaratabileceğini söylüyor. Montana’da yoğun bakım eğitimi veren Hope Health Alliance Inc.’in CEO’sudur. Steinebach ilkinin faydalarını anlıyor – bir solunum problemi ve daha sonra kalp krizi geçirdi ve sağlığı bozulmaya başlayınca 911’i aramak zorunda kaldı.

“Sen Bilirsin polis neredeyse geliyor, “diyor Steinebach, deneyimlerine dayanarak.” Onlara ne söyleyeceğinizi bulmaya çalışıyorsunuz çünkü yardım almak veya biriyle konuşabileceğiniz bir yere gitmek için kendiniz için savaşmaya çalışıyorsunuz – ama aynı zamanda zincirlere yakalanmamaya da çalışıyorsunuz. “

Gallatin İlçesi Şerif Dan Springer, 2019 yılında iki sağlık uzmanının Bozeman ve çevresindeki 911 çağrısını yanıtlamaya başladıktan sonra faydaları fark etti. Departmanındaki denetçiler müdahale etmek için eğitilse de, bunun uzun bir yol kat ettiğini söylüyor.

Springer, “Danışmanların bir sağlık hizmeti sağlayıcısının bir nimet olduğunu söylediklerini duyduğumda veya gelip bir yanıt ekleyebildiklerinde, bu benim için bir şey ifade ediyor” diyor. “Ve şimdi normal hissediyorum.”

Missoula’da bir psikiyatrist olan Erica Gotcher, grubunun şarkı söylemeyi bitirdiği ve üç yeni deneyim yaşadığı bir günü hatırlıyor: Bir adam intiharı düşünmek istiyor, bir gencin başı dertte ve biri sağlık hizmetlerini takip etmek istiyor. İntihar çağrılarının, daha fazla bilgi için telefonda konuşan kişiye cevap vermenin zaman alabileceğini biliyor, bu yüzden ilk kez duvarlara çarpan ve üç kişiyi daha önce gören gençlere cevap verdi.

Gotcher meşgul olmanın, ekibinin – ve sevdiği ekiplerin – bir kez daha ilk kez yanıt vermenin bir yolu haline geldiğinin iyi bir işareti olduğunu söyledi.

Gotcher, “Bazen korkan bir kişi için üç polis arabası, bir ambulans ve bir yangın söndürücünün olduğu bir yere tırmanıyoruz” dedi. “Yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri statükoyu kontrol etmek ve diğer her şeyden kurtulmak. Savaşabilirler, suç ve suçla savaşabilirler. Burada olması gereken bizleriz.”

Ancak, iyileşmek veya yardım almak için istikrarlı bir yere ihtiyacı olan bir hastaya bakmak için düzenli olarak yer olmaması gibi fırsatlar hala var. Parti değişikliği de akşam 8’de sona eriyor, yani gece geldiğinde, delilik sorunlarına kendi başına müdahale eden polise geri dönüyor.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Sizin veya tanıdığınız birinin başı beladaysa lütfen 1-800-273-TALK (8255) numaralı telefondan Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattını arayın veya 741741 numaralı telefondan KONUŞ yazarak Kriz Metin Hattına yazın.

Kaiser’in Sağlık Haberleri ve bağımsız bir medya odasının yanı sıra bir Kaiser Aile Vakfı programı. KHN, Kaiser Permanente’ye bağlı değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *