ABD, Haham Kitaplarından Serbest Bıraktıktan Sonra 113 Ülkeden İthal Edilen Köpekleri Yasakladı

Burada bir kayıt makinesinde gösterilen virüse neden olan virüs, virüsü enfekte bir hayvanın ısırması veya tükürüğü yoluyla insanlara bulaştırabilir. Hayvanlara karşı aşılamanın bir sonucu olarak, yarasalardan, kokarcalardan ve rakunlardan gelen ısırıklar hala virüsü bulaştırabilse de, kuduz 2007 yılında ABD köpek grubundan çıkarıldı.

Biyofoto Derneği/Bilim


kelimeleri gizle

çevirmeni değiştirme

Biyofoto Derneği/Bilim


Burada bir kayıt makinesinde gösterilen virüse neden olan virüs, virüsü enfekte bir hayvanın ısırması veya tükürüğü yoluyla insanlara bulaştırabilir. Hayvanlara karşı aşılamanın bir sonucu olarak, yarasalardan, kokarcalardan ve rakunlardan gelen ısırıklar hala virüsü bulaştırabilse de, kuduz 2007 yılında ABD köpek grubundan çıkarıldı.

Biyofoto Derneği/Bilim

ABD, ülkeye sahte lisanslarla ithal edilen çok sayıda köpek yavrusu nedeniyle bir yıldan az bir sürede 100’den fazla ülkeden köpeklerin serbest bırakılmasını yasaklıyor.

Drs, “Bunu, Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edilen köpeklerin sağlık ve güvenliğini korumanın yanı sıra insan sağlığını korumak için yapıyoruz” dedi. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden Emily Pieracci, NPR satıyor.

Veba, yavru köpekler de dahil olmak üzere evcil hayvan sayısını artırırken, Amerikalıların kendilerini COVID-19’dan korumak için evlerinde uyuyan arkadaşlara ihtiyacı var.

Pieracci, buna köpek ithalatındaki artışın yanı sıra ülkeye sahte veya hileli lisanslarla giren atlama köpeklerinin de eşlik ettiğini söyledi. 2020’de CDC, ABD’ye sahte veya hileli lisanslarla gelen 450’den fazla köpeği tespit etti ve önceki iki yıla göre %52’lik bir artış olduğunu söyledi.

“Geçmişte veba, herkes salgını taklit ettiği için bölge düşük oranlar bildiriyordu. Dolayısıyla buradaki boş evler arasında diğer taraftaki yavru satın alma ihtiyacını artıran bir bağlantı olma ihtimali var” dedi. dedim. .

Artan nüfusu karşılamak için acele etmenin, özellikle vebanın çok şiddetli olduğu ve kuduz aşı planlarını takip etmenin zor olduğu bölgelerde, muhtemelen vicdansız yetiştiricileri çekeceğini söylüyor.

“COVID’in dünya çapındaki aşı programları üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, gelecekte kuduz bölgelerinin nasıl görüneceğini bilmiyoruz. Ancak kuduz bir köpeğe bulaşma riskinin artmasından endişe duyuyoruz” dedi.

Köpekler ve insanlar nasıl kuduz olur?

Tavşanlar 2007’de Amerika Birleşik Devletleri’nde köpeklerde yasaklandı, ancak vahşi hayvanlar tarafından ısırılan (veya tükürükleriyle temas eden) aşılanmış genler – örneğin rakunlar, kokarcalar veya yarasalar – bu şekilde de enfekte olabilir. Bugün, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evcil köpekler, onları korumak için düzenli olarak kuduza karşı aşılanmaktadır.

Ancak kuduz dünya çapında hayvanlardan insanlara bulaşabilen en tehlikeli hastalıklardan biridir. Pieracci, dünya çapında her yıl yaklaşık 59.000 kişinin kuduzdan öldüğünü söylüyor – her dakika yaklaşık bir dakika. Hasta anneler genellikle bir adamı hasta olur olmaz öldürürler.

ABD her yıl yaklaşık 1 milyon köpek satıyor. Sonuç olarak, 14 Temmuz itibariyle, CDC, 113 ülkeden onları kuduz için yüksek risk altında tutan herhangi bir köpeğin ithalatını bir yıl boyunca yasaklıyor. Bu ülkeler yaygındır ve Kenya, Uganda, Brezilya, Kolombiya, Rusya, Vietnam, Kuzey Kore, Nepal, Çin ve Suriye’yi içermektedir.

Pieracci, “Yapmak istediğimiz şey, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kuduzun ABD dışındaki bir kaynaktan yayılmasını önlemek.” Dedi.

Konsept tıp uzmanları tarafından takdir edilmektedir.

“Yeni bir kuduz türü olarak [were to be]Amerika Birleşik Devletleri’nde bu sadece ne kadar yaygın ve yaygın olduğu meselesidir, “diyor Amerikan Veteriner Hekimliği Derneği Başkanı Dr. Douglas Kratt.” Muhtemelen değil de bu ve sonra ne kadar hızlı. “

Ancak CDC’nin yaptıklarından herkes memnun değil.

SPCA International başkanı Meredith Ayan, NPR’ye yaptığı açıklamada, “ABD’de hayvan beslemenin önemini anlıyor olsak da, bunun diğer ülkelerden kurtarılan hayvanları ithal eden evcil hayvan sahiplerini cezalandırabileceğinden endişe duyuyoruz.” “Ayrıca, diğer ülkelerde yaşayan daha sağlıklı hayvanların temin edilmesini ve alıcıları için ABD’ye seyahat edemezlerse aşılanabilmelerini sağlayacak. CDC’yi buna uymaya çağırıyoruz.”

Bazıları dış yasak hariç

Pieracci, yasağın bir yıl süreyle gözden geçirileceği konusunda ısrar ediyor. Bu arada çeşitlilik, geri dönenlerin yabancı bir ülkede yaşaması gibi çeşitli şekillerde gerçekleşebilir.

Pieracci, “Köpeği Amerika Birleşik Devletleri’ne getirmesi gereken daha fazla insanın olacağının farkındayız. Ve CDC, insanların köpeklerini getirmek için izin almaları için bir mekanizma oluşturdu.” dedi.

Ve köpek sahibi olmak isteyen herkes endişelenmesin, diyor. Yasaklı ülkeler, her yıl sevk edilen köpeklerin yalnızca %6’sına sahiptir. Ve evde bakılması gereken birçok köpek var.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde iyi aşk evlerine ihtiyacı olan çok sayıda köpeğimiz var” diyor Dr. Jerry Klein, American Kennel Club’da kıdemli hayvan refahı görevlisi. “ABD’de kedi ve köpekler için sevgi dolu bir yuvanın ihtiyaçlarını karşılamak için yurt dışına gitmemize gerek yok.”

Sağlık yetkilileri, önceden enfekte köpek yavrularının riskinin muhtemelen düşük olduğunu söyleyerek, çocuğuyla ilgilenen herkesin aşı olup olmadığını belirlemek için kan testi yapabilecek bir veteriner görmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Pieracci, “Bir köpek yavrusu satın aldıysanız ve muhtemelen yüksek risk altındaki bir ülkeden denizaşırı ülkelerden geldiyse, doğru kuduz aşısını almamış olma olasılığı vardır” diyor. “Onun muayene edilmesini isteyebilirsin ya da belki köpeğinden kurtulabilirsin.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *