Basitleştirilmiş CDC Maske Kılavuzu: COVID Risk Haritasını Kontrol Edin: Madde İşaretleri

Ülke çapındaki bölgelerin aksine, federal hükümet Salı günü tam aşı kapsamıyla yaşama yaklaşımını değiştirdi.

Yeni tavsiye, “bulaşıcı” veya oldukça bulaşıcı bir ortamda yaşıyorsanız, içeride kalmanızdır. (Aşılanmamış kişiler için tavsiyeler aynı kalır: Her zaman içeride tutun.)

Peki siz nasıl bir medya kuruluşunda yaşıyorsunuz? Aşağıdan yukarıya bakın.

CDC’nin gizli yönergelerindeki değişiklik, birçok yabancı uzmanın baskısı sonucu geldi. CDC lideri Rochelle Walensky gazetecilere verdiği demeçte, değişikliğin deltanın önceden düşünülenden daha yaygın olabileceğini gösteren yeni kanıtların ardından geldiğini söyledi.

Walensky, “Bu, hafifçe alınan bir karar değildi.” Dedi. Salgınlardan elde edilen yeni verilerin, çoğu durumda aşılanmış kişilerin virüsü başkalarına bulaştırabileceğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Yeni yönergeleri açıklayan gazetecilere verdiği demeçte, “Bazı durumlarda aşılandıktan sonra delta aşısı olan kişiler bulaşıcı olabilir ve virüsü başkalarına bulaştırabilir” dedi. “Bu yeni bilim hayal kırıklığı yaratıyor ve maalesef yaptığımız değişikliklere izin veriyor.”

Bu haritanın çoğu CDC’den geliyor ve sık sık güncelleniyor. Kayıt iki aşamaya dayanmaktadır: 100.000 vatandaş başına düşen yeni vaka sayısı ve yedi gün içinde umutla tekrarlanan koronavirüs testi sayısı. (Yüksek beklentiler, bunun yerine hastalığın görülme sıklığının yüksek olabileceğini ve daha fazla test yapılması gerektiğini göstermektedir.)

İki metrik yerinde farklı iletim seviyeleri gösteriyorsa, CDC daha büyük seviyeleri seçer. Ülkedeki nüfusun yaklaşık üçte ikisi şu anda veya Temmuz ayının sonunda yaygın.

CDC, 100.000 kişi başına haftada 50-99 varsa veya faiz oranı %8.0-9.9 arasındaysa, insanları “yüksek yaygınlık oranına” yerleştirir.

Bölgeniz bu kategoriye giriyorsa aşılı veya aşısız evde maske takmalısınız. CDC ayrıca sayfasında “yayılımı azaltmak ve tıbbi sistemi korumak için günlük aktivitelerin en aza indirilmesi gerektiğini” tavsiye ediyor.

Bölge, 100.000 veya %10 vatandaş için haftada 100’den fazla vakaya sahipse veya son yedi gün içinde yüksek faiz oranlarına sahipse “yüksek prevalansa” sahiptir. Bu durumda, topluluklar tüm evlere kapsama alanı kurmalı ve bir CDC web sitesine göre “insanlar arasındaki iletişimi azaltmak için gerekli önlemleri” dikkate almalıdır.

Sağlık uzmanları, toplum içinde maske takmayı seçerseniz, toplum maruziyetinin yaygınlığının sizi etkileyen tek faktör olmadığını söylüyor. Ayrıca, örneğin korunmasız çocuklarla yaşıyorsanız veya tam olarak korunmayan akrabalarınız varsa veya nefessiz bir yere gidiyorsanız, aşı olan kişilerin saklanmak isteyebileceği durumlar da vardır.

Walensky, aşılamanın az olduğu bölgelerin son dalgadan özellikle etkilendiğini belirterek, daha fazla insanın aşılanmasına ihtiyaç olduğunu söylemeye devam ediyor. “Bu deltada bir fark” dedi ve “Amerikan aşısı şimdi her zamankinden daha önemli.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *