Biden Kürtaj İşlemleri Kime Sorduğunuza Bağlı Olarak Küçük Veya Çoklu Olabilir: Shot

Başkan Biden, eski kürtaj karşıtı hareketin ideolojisini değiştirmek için çok az şey yaparak kürtaj siyasetine müdahale etti.

Getty Photos aracılığıyla Mandel Ngan / AFP


kelimeleri gizle

çevirmeni değiştirme

Getty Photos aracılığıyla Mandel Ngan / AFP


Başkan Biden, eski kürtaj karşıtı hareketin ideolojisini değiştirmek için çok az şey yaparak kürtaj siyasetine müdahale etti.

Getty Photos aracılığıyla Mandel Ngan / AFP

Biden yönetiminin kürtajı iyileştirmek için büyük değişiklikler yapması beş ay sürdü. Ve bu değişiklik, Uygun Bakım Yasası’nın 2022 kayıt kurallarını koruyan 61 sayfalık kurallarda yer almasına rağmen.

Plan, Trump’ın kürtaj yapan sigortacıların kredilerini geri ödemesini gerektiren politikasını değiştirebilir. Kürtaj karşıtları, ek bilgilerin sigortacıların ödemeyi durdurmalarına yardımcı olacağını umuyordu.

Ancak konseyin çabaları, destekledikleri cumhurbaşkanından küçük değişiklikler yaparak kürtajı savunanların ve oylarını alanların hayal kırıklığını da vurguluyor. “Biden, Roe v. Wade davasının alınması üzerinde çalışacak ve Adalet Bakanlığı, Roe v. Wade’i ihlal eden hükümet politikalarına yönelik öfkeyi bastırmak için mümkün olan her şeyi yapacak.” dedi.

Haziran ayı sonlarında Biden’ın doğurganlık konusundaki ikinci görüşü oldu. Muhalif partiden pozisyon alan cumhurbaşkanlarının kürtaj yöntemlerini değiştirdiği yakın tarihli bir mitingin ardından Biden, Ocak ayında ilk kez uzlaşma sözü verdi. ABD’nin kürtaj yasalarını iptal eden veya talep eden yabancı kuruluşlara fon sağlamasını yasaklayan sözde Mexico City ilkesini yürürlükten kaldıran bir yasa çıkardı. Ayrıca Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına, Trump’ın Planlı Ebeveynliği hükümetin aile planlaması programı Bölüm X dışında yasaklayan yasasını yeniden yazması talimatını verdi.

Ancak Bölüm X’teki değişiklik henüz gerçekleşmedi ve yönetim, kürtaj savunucularının kalbine başka bir konuyu daha yaklaştırmadı: işverenlerin ücretsiz doğum kontrol yöntemleri sağlamak için ACA yasasını onaylamamasına neden olan yasadaki değişiklikler.

Şu anda değişmeyen şey, Trump yönetiminin, ülkelerin Planlı Ebeveynliği Medicaid’den yasaklamasına izin veren Medicaid planlarındaki değişiklik. Yüksek Mahkeme, Mississippi lehine karar verdiğinden, kürtaj haklarıyla ilgili endişeler artıyor, bu da zayıflatabilir veya tersine çevirebilir karaca Wade, ülke çapında kürtajı düzenleyen 1973 tarihli bir yasa.

Bunun yerine, üreme hakları savunucularını dehşete düşürecek şekilde Biden, başkan olarak “kürtaj” teriminden bahsetmedi. Web sitesi barındırma.

Ancak Başkan’ın kürtaj karşıtlarını ve amirlerini kürtaj olarak engelleyen hiçbir şey yok.

Susan B. Anthony List, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, “Doğmamış çocukların ve annelerinin hayatlarını koruyan politikaların savunucusu olan Başkan Biden bugün kendi partisinde bir isim yapıyor” dedi. Sözler, Biden’ın, Kongre’yi, özellikle Medicaid sağlık programındaki düşük gelirli kadınları etkileyen büyük miktarlarda kürtaj maliyetlerini yasaklayan Hyde Değişikliği’ni yürürlükten kaldırmaya çağıran bir bütçe teklifine olan bağlılığına yanıt olarak geldi. Adlandırılmış Cumhuriyetçi Cum. Illinois’li Henry Hyde.

Görüşlerine birçok ABD piskoposunun itiraz ettiği bir Katolik Katolik olan Biden’ın kürtajla bugünkünden daha az ilgilendiği doğrudur. Ancak aracılar her iki tarafta da eksik olan tiplerdir.

1990’larda Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, Kongre’de “yaşamdan yana” ve “seçimden yana” partilere önderlik ettiler. 1991’de ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratların yaklaşık yarısı kürtaj lehinde oy kullandı. Çok az sayıda Cumhuriyetçi Meclis üyesi yeni anayasa lehinde oy kullandı.

Senato da aynı şekilde bölündü. 90’lar, Demokratların, tüm Kongre ve Beyaz Saray evlerinden sorumlu olduklarında bile, Hyde Değişikliği’ne karşı çıkamadıklarını veya kürtaj hakkını tesis edemediklerini açıklamaya yardımcı oldu (hepsi denedi).

Ancak o zamandan beri her ikisi de sıkıca üreme organlarına geri döndü. Bazı endişelere rağmen, 2020 Demokratik platformu Hyde Değişikliğinin devrilmesi çağrısında bulunuyor ve 2016 GOP platformu (2020’de resmi bir platform yoktu) “doğmamış çocuğun ihlal edilemeyecek bir yaşam hakkına sahip olduğunu” iddia ediyor. Herhangi bir Kongre odasında kürtaja karşı çıkan Demokratlar, Cumhuriyetçi kürtaj hakları savunucuları gibi tek elle okunabilir.

Değişiklik, Cumhuriyetçilerin Güney’deki – çoğu kürtaja karşı çıkan – Demokratik Muhafazakarların reformlarıyla uyumlu görünüyor. Bununla birlikte, daha fazla kırmızı ve bulut katmanı oluşturan yeniden geliştirme geldi. Büyük bir Demokrat veya Cumhuriyetçi seçim bölgesinde, kürtaj gibi konularda partilerinin çoğunluğuyla aynı fikirde olmayan politikacılar genellikle muhalifleri cezbeder ve aktivistlerden ihtiyaç duydukları parayı alamazlar.

Ancak uçurumdan çıkanlar sadece Demokratlar değil. 1992’de Senato, fetal kalıntılar için federal fonun iptal edilmesine izin verecek daha fazla sınırlama içeren belgeyi onayladı. Yeni Senato lehinde oy veren Cumhuriyetçiler arasında başbakan yardımcısı Mitch McConnell ve Chuck Grassley (R-Iowa) var.

Sorun 2015’te siyasete döndüğünde, McConnell ve Grassley rollerini değiştirmişti.

Yüksek Mahkeme, bunu 15 hafta sonra yasaklayan ve tecavüz veya ensest vakalarında çeşitliliğe izin vermeyen Mississippi Yasasını gözden geçirmeyi planladığı için kürtaj ön planda ve ikisi arasında kalacak.

Ancak Demokratlar hemen test edilecek. İlericiler, Hyde Değişikliğini sona erdirmek için oy vermeye kararlı. Bununla birlikte, gizli kürtaj parası, kürtaj yaptırma hakkı olan bazı kişileri, örneğin Biden’in masasına ulaştığında kürtajı imzalamaya söz vermek zorunda kaldığı 2020 yılına kadar üzüyor. Her zaman olduğu gibi, kürtaj siyasi bir mesele olmaya devam ediyor.

KHN (Kaiser Health News), sağlık konularında derinlemesine gazetecilik üreten küresel bir medya kuruluşudur. bu bir yazılım KFF, Kaiser Aile Vakfı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *