Bir Fikir vs Büyüme Zihniyeti

Duygusal Gelişimin Gücü

2006’da Carol Dweck (Amerikalı Psikolog) “Mindset: The New Psychology of Success” adlı kitabında Sabit ve Büyüme zihniyetleri hakkındaki görüşlerini tartıştı. Araştırmaları okul çocuklarına odaklansa da Mindset üzerine yaptığı çalışmalar hayatın her alanında ve her yaştan insana uygulanabilir.

Kısacası, bir kişi yeteneklerinin, yeteneklerinin ve zekasının istikrarlı sistemler olduğuna inanıyorsa, istikrarlı bir zihne sahiptir. Bu, becerilerinizi, yeteneklerinizi ve zekanızı değiştirmek ve genişletmek için yapabileceğiniz hiçbir şey (veya çok az) olmadığı anlamına gelir. Kararlı bir zihne sahip kişilerin başarısızlık korkusu ve her zaman akıllı görünme arzusu da yaygındır. Ayrıca herhangi bir eksiklikten kaçınmak için kendilerine yeni yollarla meydan okumaya isteksiz olabilirler.

Öte yandan, olgun bir zihne sahip bir kişi, becerilerinin, yeteneklerinin ve zekasının geliştirilebileceğine inanan kişidir. Bu insanların yeni şeyler öğrenmeye, kendilerine meydan okumaya, soru sormaya, yeni şeyler denemeye ya da çok eğlenmeye çalışmaları yaygındır.

Bu nedenle, bunu okuduğunuzda, sahip olduğunuz fikirleri belirlemek kolay olabilir. Birinin diğerinden daha iyi olup olmadığını sorduğunuzu görebilirsiniz. Hiç kimse diğerinden “daha iyi” olmasa da. Dweck, araştırması sayesinde, büyüyen bir zihni olan insanların daha esnek olduğunu, eleştiriyi kabul etme olasılığının daha yüksek olduğunu ve başkalarının başarısında cesaret bulma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Bütün bunlar sahip olmak için harika bir beceri gibi görünüyor.

Düşüncenizi daha olumlu bir bakış açısından daha olgun bir bakış açısıyla değiştirmek istiyorsanız, aşağıdakileri deneyin:

  • Kendinizde ve başkalarında hataları kabul edin ve kabul edin

  • bir hedefin olsun

  • Başkalarının hatalarından ders alın

  • Başkalarıyla birlikte risk almak

  • Hayatın bir yarış olduğunu unutmayın, bir yarış değil

Şimdi oraya git ve büyüyen zihnini şekillendir! Zihninizi geliştirmek için yaptığınız bazı şeyler nelerdir? Sağlıklı[email protected] bize e-posta gönderin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *