CDC Paneli Gönüllüler İçin Üçüncü Aşıyı Teşvik Ediyor: Mermiler

CDC danışmanları, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin Pfizer-BioNTech veya Moderna ile üçüncü basamak aşı olmasını tavsiye ediyor. Oylama, dün kullanım için FDA onayını takip ediyor.

Getty Photos aracılığıyla Patrick T. Fallon / AFP


kelimeleri gizle

çeviriyi değiştirmek için

Getty Photos aracılığıyla Patrick T. Fallon / AFP


CDC danışmanları, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin üçüncü doz Pfizer-BioNTech veya Moderna aşısı olmalarını tavsiye ediyor. Oylama, dün kullanım için FDA onayını takip ediyor.

Getty Photos aracılığıyla Patrick T. Fallon / AFP

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden danışmanlar, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin Pfizer-BioNTech veya Moderna aşısı için üçüncü bir aşı olmasını önermek için oybirliğiyle oy kullandı.

Oylama Perşembe gecesi Gıda ve İlaç İdaresi’nin kullanılmasına onay verilmesinin ardından geldi.

CDC’nin komitenin eylemini Cuma günü onaylaması bekleniyor. Sağlayıcılar, FDA aşıyı onaylasa veya onaylasa bile, genellikle CDC’nin aşı kullanımını onaylamasını bekler.

En savunmasız olanlar, ABD’li yetişkinlerin yaklaşık %2,7’si veya yaklaşık 7 milyon insandır. COVID-19’dan çok hastalanabilirler ve HIV enfeksiyonu ve uzun süreli bulaşma riski yüksektir. Ayrıca CDC yetkilileri tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir hastanede ilk aşıya daha az yanıt veriyorlar ve virüsü temaslılarına bulaştırma potansiyeline sahipler.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olan veya anti-retroviral ilaçlar alan kişilerin, sağlığı iyi olan kişilere göre enfekte olma olasılığı daha yüksektir. Bazı ABD araştırmaları, tüm hastaneye yatışların %40 ila %44’ünün yeterli korumaya sahip olmayan kişilerde olduğunu göstermektedir.

Araştırmalar ayrıca bu kişilerde aşının işe yaramadığını %59 ile %72 arasında gösteriyor. Bu, önemli fiziksel kısıtlamaları olmayan insanların %90 ila %94’ü ile karşılaştırılır. Daha güçlü bir organ alan kişiler aşı olduktan sonra daha fazla korumaya sahip olurlar.

CDC, ajans komitenin tavsiyelerini aldıktan sonra ülkelere ne sağlanacağını da özetleyecektir.

CDC tarafından onaylanması gereken inceleme için komiteye sunulan bazı gönderiler şunlardır:

  • Hematolojik tümörlerle katı tümörün aktif veya yakın zamanda tedavisi.
  • Güçlü bir organ veya hematopoietik kök hücrede yakın zamanda yapılan bir değişiklik almak.
  • Şiddetli immün yetmezlik.
  • İlerleme veya tedavi edilmemiş HIV enfeksiyonu.
  • Aspleni gibi kronik hastalıklar, zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile ilişkili olabilen böbrek hastalığıdır.
  • CAR-T-hücresi veya hematopoietik kök hücre naklinin alınması (nakil veya oral kontraseptiflerden iki yıl sonra).
  • Orta veya şiddetli bağışıklık sistemi savunmaları (örneğin, DiGeorge, Wiskott-Aldrich sendromları).
  • Kortikosteroidler (örneğin, daha eski veya günde 20 miligram prednizon veya eşdeğeri), alkilleyici maddeler, antimetabolitler, anti-enfektif ilaçlar, immünosupresif olarak bilinen kemoterapötik kanser ajanları, TNF blokerleri ve diğer biyolojik ajanlar ve immünosupresif veya immünomodülatör ile aktif tedavi.

Moderna aşısında bu tavsiye sadece 18 yaş ve üzeri yetişkinlere verilmektedir çünkü aşı şu ana kadar gençlere verilmemiştir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde FDA’dan onay bekleniyor. Pfizer aşısı, 12 yaş ve üstü gençler ve yetişkinler için onaylanmıştır.

Belirli koşullara sahip kişilerin şu anda fazladan bir doz almaları tavsiye edilmez. CDC, “Bu, uzun süreli bakıcıları, diyabetli insanları, kalp hastalığı olan insanları içermez – hastalığın tedavi edilemez formları buradaki hedefleri değildir” dedi. Amanda Cohn. FDA ve CDC yetkilileri, sağlıklı insanlarda uzun vadeli güvenliğe ilişkin ek araştırmaların devam ettiğini ve daha fazla kamu bilincinin zamanlamasına ışık tutacağını söyledi.

CDC, girişimin birinin aldığı ilk atışta kullanılan ek türünü eşleştirmek için yapıldığını söyledi. Ancak bu mümkün değilse, aşının ek dozlarına izin verilir. Komite tarafından gözden geçirilen bir araştırmaya göre, ek doz, ilk aşılamanın tamamlanmasından en az 28 gün sonra verilmelidir.

Perşembe günü FDA, ajansın yetersiz bilgi nedeniyle Johnson & Johnson aşısının onayını artıramadığını söyledi. Davasının savunucuları, bu ifadenin gerçek metnini çevrimiçi olarak sunmak için çalışıyorlar.

Komiteye yaptığı açıklamada, Dr. CDC’den Kathleen Dooling, ekstra koruma almış olanlar da dahil olmak üzere savunmasız kişilerin, aşırı kalabalık ve yetersiz havalandırmadan kaçınmak için 6 metre yüksekliğinde maske takmak ve maskeleri olmayan diğer kişiler de dahil olmak üzere önleyici tedbirler almaya devam etmesi gerektiğini söylüyor. .

Yeterli bağışıklığı olan kişilerin yakın kapatılması COVID-19 aşısını almaya teşvik edilmelidir, dedi.

Ayrı bir şekilde, CDC, bağışıklığı olmayan yaklaşık 1,1 milyon kişinin Moderna veya Pfizer aşılarından bir veya daha fazlasını aldığını söyledi. Yaklaşık 91.000 kişi bir veya daha fazla Johnson & Johnson aşısı aldı.

Delta değişikliği nedeniyle komitenin performansı yeni bir süreçte geliyor. CDC’ye göre, 1 Temmuz itibariyle teyit edilen vakalar %700 arttı.

CDC’ye göre, deneysel ve yetişkin tarama çalışmaları, Moderna veya Pfizer aşısı içeren ek bir COVID-19 aşısının antikor yanıtını iyileştirdiğini ve aşıya yanıt veren bağışıklığı baskılanmış hasta sayısını artırdığını göstermektedir.

Kanıtları gözden geçirirken Dooling, Pfizer veya Moderna’nın ek aşısı üzerinde yapılan sınırlı bir çalışmanın hiçbir yan etki bulmadığını söyledi. Bununla birlikte, aşı için onaylanmış standartlar, ergenlerde anafilaksi ve miyokardit ve perikardit dahil olmak üzere nadir fakat daha ciddi komplikasyonlarla karşılanmıştır. Nefsi müdafaanın bu ihtiyaçlar üzerindeki etkisinin bilinmediğini söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *