CDC’ler ABD’de Monkeypox Büyümesini İzliyor

23 Temmuz 2021

Sağlık çalışanları ABD genelinde Delta ile enfekte olmuş COVID-19 virüsünü araştırırken, CDC ayrıca başka bir virüs olan maymun çiçeği salgınını da izliyor.

STAT News’e göre, 27 ülkede 200’den fazla kişinin bu ayın başlarında Teksas’a gitmeden önce Nijerya’da maymun alan bir Amerikalı ile bağlantılı olarak ortaya çıkması bekleniyor.

Şimdiye kadar, hiçbir takip yüksek risk altında görünmüyor ve hiç kimse enfekte olmadı.

Pilot 8 Temmuz’da Nijerya, Lagos’tan Atlanta, Ga.’ya uçtu ve ardından 9 Temmuz’da Dallas’a başka bir uçağa bindi. 15 Temmuz’da hasta Dallas Hastanesi’ndeki acil servise gitti ve maymunlar tarafından bulundu. STAT.

Devlet sağlık ve CDC yetkilileri, pistte yaklaşık 1 metre yaşayan insanları, uçuş görevlilerini, uçakta başka bir banyoyu kullanan yolcuları, uçuştan sonra banyoyu yıkayan yolcuları ve Dallas’ta bir kişiyle temas halinde olan diğer akrabaları izliyor.

CDC’ye göre, “Yolcuların COVID-19 salgını nedeniyle maske takması gerektiğinden ve maymunların esas olarak dinlenme alanlarına yayıldığı için uçaklarda ve havaalanlarında maymun bulaşma riskinin düşük olduğuna inanılıyor.”

Monkeypox, böcek benzeri bir virüsten gelir. CDC’ye göre, ilk olarak 1958’de Afrika’da araştırma için tutulan maymun gruplarında salgınlar patlak verdiğinde keşfedildi. Hastalık hafiftir ve çiçek hastalığından daha az enfeksiyona neden olmaz ancak vakaların yaklaşık %10’unu öldürebilir.

“Yine de, [fatality] Bağışıklık sistemini zayıflatan kişilerde fiyatlar çok yüksek olabiliyor” diye yazdı CDC.

Semptomlar ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, şişmiş lenf düğümleri, titreme, yorgunluk ve avuç içi ve ayaklar dahil tüm vücuda yayılan deri döküntülerini içerir.

İlk olarak 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan hortum maymunları, çoğunlukla Afrika’nın uzak ve orta bölgelerinde bulunur. CDC’ye göre, en son 2003 yılında ABD’de görüldü ve 47 vakanın teyit edildiği ve muhtemelen altı ülkede rapor edildi: Illinois, Indiana, Kansas, Missouri, Ohio ve Wisconsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *