Çocuklarda RSV Solunum Hastalıkları Artıyor

Yazar Amy Norton
HealthDay muhabiri

17 Ağustos 2021 Salı (HealthDay News) – Haberlere hakim ABD’de COVID-19 davasının yeniden başlamasıyla virüsün eski düşmanı geri dönmeye başladı.

İlkbaharın sonlarında, ABD’deki çocuk hastaneleri, solunum sinsityal virüsü (RSV) enfeksiyonlarında beklenmedik bir artış bildirmeye başladı.

COVID-19’dan farklı olarak RSV, genellikle sonbaharın sonlarında ortaya çıkan, kışın patlayan ve neredeyse yazın kaybolan kalıcı bir yırtıcıdır.

Çoğu insan için RSV, burun akıntısı ve öksürük gibi soğukla ​​ilgili diğer sorunlara neden olur. Ancak özellikle bebeklerde ve diğer enfeksiyonları olan bebeklerde bebeklerin akciğerlerinde de enfeksiyonlara neden olabilirler.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre RSV, 1 yaşın altındaki çocuklarda pnömoninin önde gelen nedenidir. Aynı zamanda, akciğerlerin küçük nabızlarının şiştiği bronşiolite neden olur.

RSV akciğerlere girdiğinde çocuklar nefes alabilir ve oksijen ve su için hastaneye gitmeleri gerekebilir.

Haziran ayında CDC, güneydeki pediatri hastanelerinin olağandışı sayıda RSV’li çocuk gördüğü konusunda uyardı.

Şimdi, süreç Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer bölgelerinde ortaya çıkıyor.

Drs’a göre, Salt Lake City İlköğretim Çocuk Hastanesinde, insanlar son birkaç hafta içinde RSV için başarıyla test edildi. Bir Utah hastanesinde yaşayan Per Gesteland.

RSV ile ilgili yakın tarihli bir tıbbi konferansta, hastanenin RSV numaralarının her zaman Ocak ayının başındaki rakamlarla aynı olduğunu söyledi.

Gesteland, “Bunu araştırıyoruz çünkü bu vakaların başlayacağından endişe duyuyoruz ve daha fazla hastalık görmeye başlıyoruz.” Dedi.

Ayrıca endişe nedenlerinden birinin, Delta değişkenliği nedeniyle RSV kontrendikasyonlarındaki artışın COVID-19 çocuk vakalarındaki artışla aynı şekilde gerçekleşmesi olduğunu söyledi.

Bazı hastanelerde uzmanlar bu kombine yöntemlerin yavaşladığı konusunda uyardı. Geçen hafta, Houston’daki Texas Çocuk Hastanesi, artık tüm çalışanların COVID-19 aşısını almasını gerektireceğini söyledi. Ayrıca COVID ve RSV karşısında bile “cesur eylemin” gerekli olduğunu söyledi.

Klinisyenler ayrıca bir düzineden fazla çocuğun COVID-19 ve RSV ile enfekte olduğunu bulmuşlardır.

Bununla birlikte, iki virüs riski altında olan farklı çocuk gruplarıyla, Dr. Larry Kociolek, Lurie Çocuk Hastanesi ve Northwestern Üniversitesi, Chicago.

RSV her yerde bulunur, diye açıkladı ve bağışıklık sistemleri maruz kalan daha büyük çocuklar için sadece soğuk algınlığı. Bu nedenle virüs bebekler için özellikle tehlikelidir – özellikle düşmanlar ve altı aylıktan küçük bebekler.

CDC’ye göre, her yıl 2 milyondan fazla Amerikalı çocuk RSV tedavisi için bir doktora gidiyor. Yaklaşık 58.000 hastaneye gidiyor.

RSV’ye karşı aşı yoktur. Ancak Kociolek, bazı yüksek riskli ergenlerde bulaşıcı hastalıkları önlemeye yardımcı olmanın bir yolu olduğunu söyledi: palivizumab adı verilen enjekte edilebilir bir ilaç.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), ilacın yaşamın ilk yılında diğer düşmanlara ve ayrıca bağışıklık sistemini bozan koşullara sahip daha küçük çocuklara verilmesini önermektedir. Enjeksiyonlar, tercihen Kasım ayından itibaren beş ay boyunca her ay yapılır.

Ancak geçen hafta, AAP doktorlara Palivizumab’ı şimdi başlatmayı düşünmelerini tavsiye etti.

Gesteland, “Şu anda gördüğümüz RSV olaylarının seviyesi ile yaz üretebilmek için çalışıyoruz.” Dedi.

Neler oluyor? Kociolek ve Gesteland’a göre çok basit: Salgının başlangıcında, sivil kayıpların yayılması ve maske takılması ile RSV vakaları ortadan kaldırıldı ve 2020-2021 dönemi için düşük kaldı.

Gesteland, yasağın kaldırılması ve genel kurulun yeniden başlamasıyla birlikte, insanların bekleyen RSV de dahil olmak üzere patojenlere yeniden maruz kaldığını söyledi.

Kociolek, yüksek risk altındaki çocukları tedavi etmenin yanı sıra, ebeveynlerin toplantılara veya soğuk algınlığı olan kişilere katılma risklerini azaltarak çocukları RSV’den korumaya da yardımcı olabileceğini söyledi.

RSV’nin erken belirtileri – ateş, öksürük ve kabızlık – COVID-19 dahil diğer solunum problemleri gibi görünebilir. Çoğu durumda, Gestelands, enfekte olup olmadıklarını belirlemenin tek yolunun test olduğunu söyledi.

AAP’ye göre, hemen hemen tüm ergenler tek başına RSV’den kurtulur. Ancak Kociolek, bir çocuk nefes alıyorsa veya nefes almada zorluk belirtileri gösteriyorsa, ebeveynlerin çocuklarını araması gerektiğini söyledi.

Daha

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin solunum sinsityal virüs enfeksiyonları hakkında söyleyecek çok şeyi var.

KAYNAKLAR: Per Gesteland, MD, hastane, Utah Health / Primary Children’s Hospital, Salt Lake City; Larry Kociolek, MD, pediatri yardımcı doçenti, Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi ve Chicago’daki Lurie Çocuk Hastanesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *