COVID Aşısı Kısırlık mı? 6. Adımlarda Hatalar Nasıl Yayılır: Madde İşaretleri

COVID-19 aşısı güvenli ve etkilidir, ancak yanlış bilgiler birçok insanı ateş etmekten alıkoyuyor.

Allen J. Schaben / Los Angeles Times, Getty Photos ile


kelimeleri gizle

çevirmeni değiştirme

Allen J. Schaben / Los Angeles Times, Getty Photos ile


COVID-19 aşısı güvenli ve etkilidir, ancak yanlış bilgiler birçok insanı ateş etmekten alıkoyuyor.

Allen J. Schaben / Los Angeles Times, Getty Photos ile

COVID-19 aşısının efsaneleri her yerde görülebilir: amcamın Facebook’undan güvenilir bir yorumcuya kadar. Ama nereden geliyor ve neden bazı efsaneler diğerlerinden daha yaygın?

İnternet araştırma şirketi Graphika’nın yardımıyla NPR, COVID-19 aşısı hakkında bir dizi efsaneyi araştırdı: kadınları etkileyebileceği Lütfen.

Aşının güvenli ve etkili olduğuna dair yeterli bilimsel kanıt olmasına rağmen, spekülasyonlar devam ediyor.

Graphika’nın izleme araçları, şirketin tanımlanan veya geliştirilen temel ilkeleri takip etmesine olanak tanır. Kaç tür yalanın sıklıkla yayıldığını açıklayabilir.

Açıklanan olaylar bu konuda çok daha önemli bir gelişmeyi temsil ediyor, ancak kadın doğurganlığı ve aşılama konusunda tek yanlış bilgi kaynağı değiller. Koronavirüs aşısı ile üreme iddiaları Aralık ayında yeniden başlıyor ve diğer aşılara karşı aşılar bazen uzun yıllar tekrarlanıyor.

Ancak bu yılın başlarında olanlar, çeşitli oyuncuların sahte içeriğe konu eklemesiyle sahte bilgilerin nasıl kontrolsüz bir şekilde yayılabileceğini gösteriyor.

İşte sahte yaşam döngüsü:

Adım 1: Gerçeğin çekirdeğiyle başlayın

MD-Ph.D. Alice Lu-Culligan, bu baharda COVID-19 aşısını aldıktan sonra “birçok kadın büyük bir adet döngüsü yaşadı” diyor. Yale Üniversitesi’nde bağışıklık ve üreme sağlığı üzerine çalışan bir temsilci.

Lu-Culligan, bağışıklık hücrelerinin süreçte önemli bir rol oynadığını iddia ediyor, bu nedenle aşının zamanla süreci tersine çevirmesi mümkün. “Bazı adet sorunları yaşayabilmeniz anlaşılabilir” diyor.

Bazı bilim adamları bunun mümkün olduğu konusunda hemfikir. Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nde araştırmacı olan Kathryn Clancy’ye göre, bir grup ilahiyatçı, şimdiye kadar 120.000’den fazla yanıt alan adet görme ve aşılamanın etkileri üzerine bir çalışma yürütüyor. Araştırmacılar, menstrüel krampları olan binlerce kişinin aşı olduktan sonra çok ciddi bir sorun yaşadığını ve bazı yaşlıların da kanadığını buldu.

Ne yazık ki, özellikle yeni aşı denemeleri kadınlara zamanlarını sormadığı için bağlantı kurmak zor oldu. Her ay kadınların zamanında doğal farklılıklar olduğundan, bunların olup olmadığını belirlemek için uygun bir tıbbi muayene yapılması gerekecektir. Lu-Culligan, “Klinik deneyler sırasında bunları toplamazsanız, onları dikkatlice okuma fırsatını kaybedersiniz” diyor.

Graphika’nın genel müdürü Melanie Smith, bilim adamları için kaçırılan fırsatın aşıcılar için bir fırsat olduğunu söylüyor. “Gördüğümüz en iyi yanlış durumlarda, her zaman bir bilgi farkı vardır” dedi.

Adım 2: Şüpheleri ve soruları yaymak için bir kolaylaştırıcı bulun

Tutarlı bilgi olmadan, adet düzensizlikleri raporları forumlarda ve gruplarda görünmeye başladı. Birçoğu, başkalarının başına gelip gelmediğini ve endişelenmeleri gerekip gerekmediğini merak ediyor. Ancak özellikle önemli hale gelen bir Facebook grubu vardı.

Smith, “Buna ‘COVID-19 Aşı Yan Etkileri’ deniyor” diyor. Orada sıradan insanlar tarafından cevap arayan birçok yazı vardı, ancak aşıcılar da gruptaydı.

Sitenin okuyucularından biri, Naomi Wolf adında bir aşı karşıtı eylemciydi. Başlangıçta feminist yazılarıyla tanınan orta yaşlı bir adam olan Wolf, aşılar yapıyor. Smith, “Tıbbi ekip dediğimiz grupta en çok takip edilen takipçi” diyor.

Wolf doktor değil, ancak 19 Nisan’da Facebook grubuna şu mesajla bir bağlantı yayınladı: , ancak daha fazla rapor. “

Smith, Wolf’un eski bir numara kullandığını iddia ediyor: Bir şeyin “araştırılması gerekiyor” diyerek şüphe uyandırıyor, tartışılabilecek kanıtları sunmuyor.

Başkan Biden gibi giyinen aşı protestocuları Haziran ayında Houston Metodist Hastanesinin önünde bir pankart taşıdı. Aşılama ve doğurganlık hakkındaki inançlar, küresel komplo teorilerine gömülüdür.

Getty Photos aracılığıyla Mark Felix / AFP


kelimeleri gizle

çevirmeni değiştirme

Getty Photos aracılığıyla Mark Felix / AFP


Başkan Biden gibi giyinen aşı protestocuları Haziran ayında Houston Metodist Hastanesinin önünde bir pankart taşıdı. Aşılama ve doğurganlık hakkındaki inançlar, küresel komplo teorilerine gömülüdür.

Getty Photos aracılığıyla Mark Felix / AFP

3. Adım: Diğer benzer öğelere odaklanın

Wolf’un tweeti de cesurca efsaneye girdi: belki aşılı kadınlar aşısızlara bulaştırabilir.

Lu-Culligan durumun böyle olmadığını söylüyor. Ayrıca mitin başka bir iyi bilinen efsaneyle çelişiyor gibi göründüğünü de söyledi: bazı yönlerden birlikte yaşayan kadınlar birbirlerinin eylemlerini destekleyebilir.

Wolf, tweet atmaya ve bir sürü yalan yazmaya devam ediyor: Bir aşı kısırlığa neden olabilir mi? Düşük?

Bu, fiyatta çarpıcı bir artışla adet döngüsünü bozmaya devam etti. Lu-Culligan, kanıtların aşıların bu sorunlara neden olmadığını gösterdiğini söylüyor. “Şimdiye kadar milyonlarca kadın aşılandı ve hiçbir bilimsel kısırlık raporu yok” dedi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ayrıca mevcut kanıtların hamile veya emziren kişiler için aşılamanın mümkün olduğunu gösterdiğini söylüyor.

4. Adım: Ana akım medyada dalgalar yaratın

Wolf, aşı hakkında birbirlerine mesaj atmaya başladıktan birkaç gün sonra, lütfen, bazı organizatörler aşıyı almaya başladı ve birkaç tıklama tuzağı sayfası daha yanlış haberler yayınladı.

Ama yalanlara büyük bir cesaret veren gerçek bir hikayeydi. İlk tweet’lerden yaklaşık bir hafta sonra Miami’nin özel okulu Centner Academy, aşı olan öğretmenlerin sınıfa girmesine izin vermeyeceğini duyurdu. Aşının aşılanmamış kadınlara ve çocuklara bulaşıp bulaşamayacağına dair birçok soru olduğunu söyledi.

Okulun müdürü Leila Centner bir aşı uzmanıdır, bu nedenle kararı sürpriz olmadı. Ancak yasak tüm ülkeyi bir hikaye haline getirdi.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi kıdemli uzmanı Tara Kirk Sell, “Bazı insanlar için bu çılgınca, diğerleri için daha fazlasını öğrenmek istedikleri için soruyorlar, bu yüzden herkesin sizin için bir nedeni var” dedi. İtirafının işkence yoluyla alındığını ve itirafının işkence yoluyla alındığını ileri sürmüştür.

Sell, “İnsanların orada neler olup bittiğini bilmeleri için önemli olan bunları örterek, diğer taraf yalanların hızla yayılması ve birçok insanın görmesi ve birçok insanın dahil olması” diyor.

Ve olan buydu. Miami okulunun hikayesi tüm dünyayı ünlü yaptı. Eski bir Graphika olan Smith, “Özellikle İspanya ve Portekiz’de ne olduğunu görmeye başladığımız yer burası” diyor.

Yalanlar okul tarihi tarafından terk edildi. Diğer dillerde pazar yeri, aşının hastalığı başkalarına bulaştırabileceğini veya doğum kusurlarına neden olabileceğini iddia etmeye başladı.

Adım 5: Messenger’ı gerçekleştirmek için Morph

Son olarak, aşı hakkındaki yanlış bilgiler yaygın olmadığı için küresel bir siyasi mesaj veya ideolojiyi yerine getirmek için uyarlanabilir.

Doğurganlık ve doğurganlık ile ilgili döllenme aşıları, özellikle aşı efsanesi ile birleştiğinde popülasyonu etkilediği için çok önemlidir. kadınlar sonuçları yayınlıyor. Smith, “Bu, şu ya da bu şekilde aynı doktrin ve sadece bir grubu değil, herkesi etkileyebilir” diyor.

Sunumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde, bazıları konsepti izleyicilerin dikkatini çekmek için kullandı. Muhafazakar sözcü Candace Owens, Instagram’da aşılama ve menstrüasyon arasındaki bağlantıyı getirdi. Altı dakika içinde aşı güvenliği hakkında soru soran Owens, doğurganlık hakkındaki yalanları tekrarlamadı ama onları çürütmedi.

Sağcı yorumcu Alex Jones, aşıyı, Dünya’yı sona erdirmeye çalıştığını söylediği Google ve Facebook planlarını desteklemek için yazdı. Jones, yakın zamanda bir radyo yayınına verdiği demeçte, “Bu sadece kısır olmakla ilgili değil, çocuk sahibi olamazsınız” dedi. “Bir daha asla sığır yiyemeyeceksin.”

Adım 6: Turu yeni yalanlarla tekrarlayın

Haziran ayının sonunda, doğurganlıkla ilgili yalanlar Fransa’dan Brezilya’ya yayıldı. Ama, diyor Smith, solmaya başladı.

“Bu çevrimiçi sitelerde yer alan COVID-19 senaryosu ile gözden düşmüş görünüyor” dedi.

Ve bu yalanlarla ilgili son ders: O yok. Dikkat çekiyor, soru ve şüphe uyandırıyor, ama orada hiçbir şey yok. Bu yüzden kimi yapmaları gerektiğini düşündükleri anda kendilerini buluyorlar.

Ya da uygun bir şekilde, yerini yeni, konuşulmamış bir hikaye alır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *