Daha Fazla Fotoğraf Çekmek Belleği Bozabilir: Çekim

Plajda güzel bir günün sonunda güneş batıyor – ışık iyidir, dalgalarda oynayan çocuklarınızın yüzlerini aydınlatır. Bu harika anı hatırlamak istediğiniz için telefonunuza uzanıyorsunuz. Ama bunu yapmadan önce, fotoğrafçıların bilmesi gereken harika bir bilim var: fotoğrafçılık bir hafıza yardımcısı değildir.

Irvine’deki California Üniversitesi’nde psikiyatri profesörü Elizabeth Loftus, çok fazla fotoğrafın beyne zarar verebileceğini ve böylece aynı şeyi hatırlamayacağınızı söylüyor. Sonuç olarak, resmi elde edersiniz, ancak onu hatırlamazsınız.

Loftus, iki yoldan biriyle çalıştığını açıklıyor: Filmleri çekerken hatırlama sorumluluğunu ihlal ediyoruz veya her dakika kaçırdığımız bir fotoğraf çekerek dikkatimiz dağılıyor.

Ancak fotoğrafçılar, hemen umutsuzluğa kapılmayın. Çektiğiniz fotoğrafları gerçekten istiyorsanız, geçirmeyi umduğunuz anı belirlemenize yardımcı olabilir.

Bellek için “Harici” görüntüler

Belleğimizi “çıkarma” işlemine görme keskinliği denir. O nasıl çalışır?

Fairfield Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Linda Henkel, “İnsanlar bir şeyi hatırlamak için teknolojiye güvendiğinde, hafızalarını güçlendirir” dedi. “Kameralarının o anı yaşadığını biliyorlar, bu yüzden hatırlamalarına yardımcı olacak şekilde ona bakmıyorlar.”

Maç ister misin? Başka birinin telefon numarasını yazarsanız, beyniniz size hiçbir sebep olmadığını söylediği için onu hatırlayamazsınız. Her şey yolunda – o kağıt gidene kadar.

Sonuçlar ilk olarak, insanların müzede gördükleri başyapıtları boyadıktan sonra hatırlamakta zorlandıklarını gösteren Henkel tarafından 2013 yılında yapılan bir çalışmada analiz edildi. Bu çalışma 2017 ve 2021 yıllarında tekrarlanmıştır.

Henkel’in sonuçları 2011’in sonuçlarına benzer Bilim İnsanların daha sonra internetten veya depolanmış bir cihazdan indirebileceklerini bildiklerinde fazla bir şey hatırlamadıklarını bulan “Google etkisinden” öğrenin.

Mississippi State Üniversitesi’nde psikoloji yardımcı doçent olan Julia Soares, “Aslında fotoğraf çektiğimizde harici cihazlardaki bellek kapasitemizi azaltıyoruz” dedi.

Kamerayla tartışmak kaçırılan bir an

Bu fotoğrafı çekerken yaşanan hafıza bozukluğunun başka bir açıklaması, Soares bulundu ve ilgisini kaybetti.

Soares, fotoğraf çekerken dikkatimiz dağıldığında böyle oluyor, diyor: telefonumuzu nasıl tutuyoruz ve insanları gülümsetmek için görüntüyü nasıl oluşturuyoruz ve nasıl hoşumuza gidiyor, resmin görünmediğinden emin olmak için – bunların tümü bilişsel kullanır. tutmamıza veya hatırlamamıza yardımcı olacak beceriler veya nesneler.

Ne yazık ki, ilgi kaybı genellikle uzun bir süre boyunca meydana gelir, diyor Loftus, örneğin bir mezunun diploma alması veya bir çocuğun doğumda mumları söndürmesi gibi. Birkaç dakika eklemekten ve onları elde etmek için çok çalışmaktan endişe ettiğimiz zamanlar bunlar.

Beynimiz bizi yakalar ve o mükemmel anıyı saklamak yerine daha iyi bir resim çekmemize yardımcı olur.

Loftus, uzun süreli hafızanın daha sonra ne kadar iyi hatırlayacağınızı da etkilediğini söylüyor. Örneğin, çocuklarla her zaman buluşup fotoğraf çektiğiniz kısa bir park ziyareti en unutulmaz olmayabilir.

Loftus, “Kafanız karıştıysa, orada olduğunuzu kanıtlayacak bir fotoğrafınız olabilir, ancak beyniniz hatırlayamıyor” diye açıklıyor.

İlk başta yalnızca bir veya iki resimle kesilen uzun bir yolculuk, aksine, bir anı olarak kaydedilebilir.

Hızlı bir şekilde fotoğraf çekmek hafızaya yardımcı olur

Ancak, hafıza kaydında bazı hatıralar vardır – bilinçli olarak bitirdiğinizde.

Fotoğrafın faydalarına bir örnek olarak Soares, “Pek çok araştırmadan fotoğrafın iyi bir anı olduğunu biliyoruz,” diyor ve “bu yüzden konu ‘fotoğrafçılık kötüdür’ kadar basit değil. ”

Anıları hatırlamamıza yardımcı olmasının yanı sıra, 2017 yılında yapılan bir araştırma, fotoğrafçılığın zaman zaman hafızamızı güçlendirebileceğini buldu.

Bu çalışma göstermektedir ki, uygulama yapıldığında almak görüntü kafa karıştırıcı olabilir, eylemlerin hazırlık etrafımızdaki sahnelere yakından bakarak fotoğraf çekmenin bazı dezavantajları vardır.

New York Üniversitesi’nde işletme profesörü ve çalışmanın ortak yazarı Alixandra Barasch, insanlar ne çizmek istediklerini öğrenmek ve beklentilerinde değişiklik yapmak için zaman ayırdıklarında, anıların zihinlerine derinden kök saldığını söylüyor.

Fotoğrafın bir başka faydası da, hatırladıklarımız yanlış olduğu için dakikaları doğru hatırlamamıza yardımcı olabilmesidir. Henkel, “İnsan beyni karmaşık bir organdır. Hem işlevsel hem de güçlüdür” diye açıklıyor. “Beynimiz deneyimlerimizi video yapmaz. İnançlarımıza, fikirlerimize ve önyargılarımıza dayanır.”

Bir şeyi hatırladığımızda, bunun “yeni bilgi, yeni deneyimler ve yeni fikirlerden oluşan bir filtre aracılığıyla yeniden tasarlanan” bir anı olduğunu söylüyor. Bu şekilde, resimler veya videolar, zamanı olduğu gibi hatırlamamıza yardımcı olur.

Loftus, “Bellek tükendi ve görsel ipuçları olmadan bozulabilir” diyor. “Fotoğraf, bir anlığına geri gelmeniz için harika bir araba.”

İpuçları: Desteklemek için bir çizim nasıl yapılır – yaralanmamak – hatırladığınız şey

Birinden fotoğrafını çekmesini isteyin. Bu önemli, diyor Soares. Bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan önemli olaylarda fotoğraf çekmeyi denetlemesini isteyin “böylece törene katılabilirsiniz.”

Çektiğiniz fotoğraflarla bir hedef belirleyin. Ne çizeceğimizi bilerek seçmek de yardımcı olur. Barr, “Araştırmalar, hangisinin çizileceğini seçmenin hafızayı azalttığını ve mutluluğu artırdığını gösteriyor” diyor.

Aynı şekilde Henkel, neden resim yaptığınızı sorgulamanızı önerir. “Fotoğrafçılıktaki hedeflerimiz hakkında derinlemesine düşünürsek, kendi deneyimlerimizden yola çıkarak hafızamızı değiştirebiliriz” diyor.

Daha fazla düşün. Bir fotoğraf çekmeye hazırlanırken uyanırsanız, bu teknik New York Barasch Üniversitesi’ne göre hafızanıza yardımcı olabilir. “Ne çizebileceğimize karar vermek için izleme bölümünü incelediğimizde, bunu hatırlama şansımız oluyor” diyor. Böylece, “fotoğraf, diğer birçok deneyimin hafızasını güçlendirebilir.”

Birkaç iyi fotoğraf çekin; sonra telefonu kapat. Amacınız özel bir geziyi veya etkinliği hatırlamaksa, diyor Barr, kameranızla zamanı kısaltın. “Önce birkaç fotoğraf çekip ardından kameranızı kurup müdahale etmek isteyebilirsiniz” diyor.

resimlerine bak Sıklık. Henkel, resimler yalnızca resimlere bakmaya zamanımız olduğunda hafızaya yardımcı olur – çoğumuzun yapmadığı bir şey, diyor Henkel: “Resimleri tartıştıktan sonra onlara bakmak için zaman ayırmamız ve temsil ettikleri şeyle yeniden başlamamız gerekiyor. ”

Fotoğraflarınızı Albümler’e kaydedin. Henkel, fotoğraflarınıza düzenli olarak baktığınızdan emin olmanın en iyi yolunun, bir fotoğraf listesini gözden geçiremeyeceğiniz için “daha kolay yönetilebilir ve erişilebilir hale getirmek” olduğunu söylüyor. Bunları dijital bir diske hazırlayın veya yazdırın, derler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *