Güneş’in şeklini gözden geçirin | Apple’ın Günlük İşareti

Son 30 yıldır mesaj açıktı: Güneş ışığında dışarı çıkmayı düşünüyorsanız, vücudunuzu güneş kremi ile toplayın. Bulutlu ve yağmurlu? Önemli değil. Güneş koruyucu kullanın. Bir başlangıç ​​tonu yapmak ister misiniz? intihar ediyorsun. Güneş koruyucu kullanın. Sadece on dakika mı? Güneşsiz 10 dakikalık güneşe maruz kalma, hayatınızın bir yılını tıraş edecektir. Güneş koruyucu kullanın.

Son yıllarda durum tersine döndü. Çalışmalar, çoğu ticari güneş kreminin, özellikle hayvanlarda kanserojen olarak işlev gören kimyasallar içerdiğini göstermiştir. Belki biz bile değiliz istiyorum tüm güneşi kapatıyor. Ya yaparız, ancak bunu yapmanın cildimize nüfuz eden tıbbi filtreler kullanmaktan daha iyi bir yolu vardır. Her neyse, yazın geldiğini düşündüm, bu yüzden güneş kremine geri dönme zamanım geldi. Öyleyse şunu yapalım, olur mu?

Ekran Ekranında Sorun Nedir?

Çoğu güneş kremi, onlarla birlikte birçok kusura sahiptir:

  • Endokrin UV filtrelerini bozar
  • Gereksiz UV koruması
  • Doğum günün kutlu olsun
  • retinil palmitat

UV Filtrelerinin Endokrin Bozulması

Güneşten koruyucu ürünlerinizin çoğu, UV inhibitörlerine ek olarak gizli bir yan etkiye sahip olan benzofenon ve oksibenzon gibi UV filtreleri kullanır: endokrin bozulması. Örneğin benzofenonun bazı formları, tiroid hormonlarının üretimi için gerekli bir enzim olan tiroid peroksidazın kullanımını engeller. Bir çalışma, beş gün boyunca benzofenon-2 içeren güneş kremi kullanmanın sıçanlarda T4 ve T3 tiroid hormonlarını azalttığını gösterdi. Daha sonra araştırmacılar, oktil-metoksisinamat adı verilen güneşten korunma için kullanılan bir UV filtresinin östrojenik etkilerini incelediler ve miktarın, sıçan derisine uygulandığında endokrin tetikleyici olmayan işlevi ve diğer aktiviteleri bozmak için yeterli olduğunu buldular. Güneş kremindeki UV filtreleri cilde ıslanacak şekilde tasarlanmadıysa, bu nedenle vücut veya herhangi bir uzman bize güneşe ilk kez vücudumuzu doldurmak için çeyrek bardak almamızı söylemezse, bu sorun olmazdı. parlıyor. Ancak ekstra güneş kremi ilacı emmeye yardımcı olur.

Ayrıca UV aşılarının, daha az oksibenzonun çeşitli radyasyon türlerine duyarlı olduğu zebra balığı gibi vahşi yaşamı sıklıkla etkilediğini de belirtmeliyim.

En kötü yanı ise meme kanserinin gelişiminde bile etkili olmasıdır! Bunun yerine, başka bir çalışma, güneş kremi kullanımı ile meme kanseri insidansı arasında bir ilişki buldu.

Aşırı UV koruması

Çoğu güneş kremi yalnızca UVB’yi engeller; ve SPF’nin söylediği – güneş kremlerinin UVB’ye karşı koruma yeteneği. Ancak cildimiz UVB ve UVA ile kombinasyon halinde başa çıkmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, UVA’lı UVB, ebeveyn yaratımıdır. İkisine de ihtiyacın var.

UVB radyasyonu vücudumuzda D vitamininin oluşmasına neden olan şeydir. UVB radyasyonu hastalıklı üst cilde girer. UVA radyasyonu ise, çoğu cilt kanserinin başladığı dermisin birincil bölgesine derinlemesine nüfuz eder. Aşırı UVA maruziyeti ayrıca kırışıklıklar, bağışıklık bastırma, oksijen stresi ve yaşlanmaya bağlı yaşlanma ile ilişkilidir. Çalışmalar, UVB’ye aynı anda maruz kalmanın, UVA’dan kaynaklanan cilt hasarını ve iltihabı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Hep birlikte ihtiyacımız var. Cildimizi birbirine maruz bırakırken birbirimizi engellemek tehlikeli bir yaklaşımdır.

Doğum günün kutlu olsun

Parabenler bazen gıda koruyucuları olarak kullanılsa da, güneş kremlerinde koruyucu olarak da kullanılırlar – ve birçok idrar üreticisi, özellikle raf ömrünü uzatmak için kullanıldıklarında kozmetik gibi ucuz malzemelerden gelir. İnsanlar parabenleri kullanıcının kafasından emebildikleri için idrarımızda görünürler. Sağlık riskleri net olarak belirlenmemiş olsa da, insan çalışmaları, protein seviyeleri ile kartalların diyete maruz kalması, hamile kadınlarda stres hormonları ve yeni doğan bebekleri (bu arada, ilk idrarlarında parabenler! ), Ve spermde DNA hasarı.

retinil palmitat

Gıdadaki A vitamini onu güneşten korur, bu nedenle üreticiler onu güneş panellerine koymaya karar verdiler. 2012’de tüysüz farelerde yapılan bir çalışma dışında, çıplak deriye retinil palmitat uygulamanın UV’nin tümör ve cilt hasarını artırdığını gösterdiğini buldular. Şimdi, insanlar tüysüz fareler değil. Biz vahşi hayvanlarız ve tüysüz fare esas olarak bilimsel deneyler için yetiştirildi. Görünüşe göre tüysüz bir fare deriden etkileniyor ve 2012 makalesinin sonuçları bizim için çalışmayabilir.

Ancak retinil palmitat kansere neden olmazken, işe yaramaz. Uzlaşmaktan kaçının.

Güneş Koruyucu Nedir?

Ancak güneş yanığının tehlikeli olması ve muhtemelen kansere neden olması, güneşin cildinize zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Reddet. Hala korunmaya ihtiyacın var.

Kabul ettiğim birkaç güneş kremi türü var.

toprak tarafı

Kimyasal bir engelleyici yerine çinko oksit bir antidepresandır. Cildinizde kalır, UV’yi hasardan korur. Çinko oksit geniştir, yani UVA ve UVB’yi bloke eder. Çinko oksit cilde nüfuz etmez, bu yüzden çok beyazdır (bu yüzden cilde nüfuz eden nano çinko oksit bariyerlerini tam olarak kabul edemem) ve bu yüzden çoğu insan bundan kaçınır – beyaz ve çirkin olduğunu düşünürler.

Yakışıklı değil ama iş yapıyor.

Güneşten korunma restoranı

Yeşil yapraklı sebzeler ve hayvansal gıdalar yemek, kendinizi güneşten korumanın başka bir yoludur. Örneğin, bir karotenoid diyeti cildi UV hasarından korur ve domateslerde (yağda ve yemek pişirmede yaygın olarak kullanılan) önemli bir bileşen olan likopenin de bazı yan etkileri vardır. Birçok polifenol cildin antioksidan kapasitesini arttırır. Kırmızı şarap ve meyvelerde bulunan antosiyaninler de yardımcı olabilir. Kahve ve yeşil çay tüketiminin, muhtemelen çay ve kahvede bulunan hem kafein içeriği hem de fitokimyasallar nedeniyle UV korumasını arttırdığı gösterilmiştir.

Meyveler, kırmızı şarap, pişmiş domates (domates sosu, yulaf lapası, ketçap), havuç, kırmızı biber, yumurta sarısı, sockeye balığı, karides, yeşil çay ve kahve başarılı bir güneş karşıtı programın temelini oluşturur. Ek lutein, zeaksantin ve astaksantin de yardımcı olabilir.

Kızılötesi Aydınlatma

Kızılötesi radyasyon, sabah gün doğumunda, akşam gün batımında, kızılötesi saunalarda ve kırmızı ampullerde gördüğümüz gibi, UV radyasyonuna karşı cildin direncini artırır. Bu kızılötesi ışık koruması 24 saat sürer.

İyi Uykular ve Sirkadiyen Sağlık

Kullandığımız hemen hemen her fiziksel cihaz gibi, UV radyasyonunu yeniden üretme yeteneğimiz de sirkadiyen ritme bağlıdır. Yeterince uyuyamıyorsanız veya yeterince uyuyamıyorsanız, iyi bir gece uykusu çekene kadar adet görmeyi bırakmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca melatonin tek başına UV hasarını önlemeye yardımcı olur ve insan derisi eve emilir.

Gölge

UV ışığının cildinize şapka, giysi ve şemsiyelerle çarpmasını önlemek, etraftaki en eski kendini koruma şeklidir. Bütün günü güneşte geçirecekseniz, yardımcı bir gölgeye sahip olmanızı tavsiye ederim. Öğleden sonra “gündüz çadırları” uzun plaj günleri için idealdir.

Güneş Zamanı

Güneşin öğlene ulaşması için en güvenli zaman. Bu, UVB’ye maruz kalmanın, dolayısıyla D vitamini üretiminin zirve yaptığı zamandır (PDF). UVB yanar, ancak aynı zamanda emer (böylece uyarır) ve kansere neden olan epidermise çok fazla nüfuz etmez. Gün boyunca UVB ve UVA alırsınız. UVB ayrıca UVA hasarına da katkıda bulunur; UVA, inhibisyondan D vitamini sentezini engeller. Yeterince UVB olmadan sinirlenir ve daha fazla UVA alırsak kanser gelebilir.

Ancak, zamanınızı güneşle de sınırlandırmalısınız. Gün boyunca güneş güçlü ama güçlüdür. Cildinize ve UV’ye karşı direncinize bağlı olarak D vitamini almak için 10 dakikaya ihtiyacınız olabilir. Sıcak değil. Pembe almayın. Cildinizin sıkı ve sıkı olmasını beklemeyin.

Ve tutarlı olmalısınız: yılda birkaç kez tropik bölgelere tatile gitmek ve neredeyse tüm yıl boyunca biraz güneş ışığı almak eskisi gibi değil. Küçük bir günlük güneşe maruz kalma dozu çok sağlıklıdır; Orta doz en tehlikelisidir.

Gördüğünüz gibi, güneşe bakmanın en iyi yolu yağlı kozmetiklerle ilişki kurmamaktır. Kendinizi geleneksel takılarla koruyacaksanız – ki bunu yapmanızı öneririm – güneş kremini çok güçlü, eksiksiz ve eksiksiz kullanmanız gerekir.

Güneş koruyucu nasıl uygulanır? Ne kullaniyorsun? Bunun yerine ne yaparsın?

Collagen_Quench_640x80


yazar hakkında

Mark Sisson, Primal yiyecek ve hareket sistemlerinin tanrısı olan Mark’s Daily Apple’ın kurucusudur ve New York Times mükemmel yazar Keto Kurtarma Gıdaları. En son kitabı ise Kalbin Ketosu, burada keto diyetini Primal sağlık ve esenlikle nasıl birleştireceklerini tartışıyorlar. Mark, biri de dahil olmak üzere çok sayıda başka kitabın yazarıdır. Orijinal Çizim2009 yılında primal / paleo yönetiminin boyutunu değiştirdiği bilinen . Mark, 30 yıl boyunca gıdaların sağlık için neden bu kadar önemli olduğu konusunda insanları araştırıp eğittikten sonra, Primal / paleo mutfak ürünleri yapan bir catering şirketi olan Primal Kitchen’ı kurdu. . keto ve Whole30.

Tüm yorumlarınıza bir avatar eklemek istiyorsanız buraya tıklayın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *