İnsanlarla Prostat Virüsü Hakkındaki Farkındalığınız Hakkında Konuşmak

Yaklaşık sekiz erkekten biri, hayatlarının geri kalanında prostat kanseri olduğunu öğreniyor. Aksine, ABD’de erkekler arasında kanserin ikinci önde gelen nedenidir. Ancak haberleri duyduktan sonra, birçok erkek kanser yolculuğuna çıkarken konuşmakta veya yardım ve destek almakta zorlanmaktadır.

Atlanta’daki Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde üroloji yardımcı doçenti olan MD Christopher Filson, utancın neden prostat kanserinden kaynaklandığını bilmiyor olsa da, bunun hastalığın ve tıbbi durumların nasıl yardımcı olduğuyla bir ilgisi olabileceğini söylüyor. bir erkekte hissediyorsun.

“[These] erkeklerin akrabaları, arkadaşları ve başkaları ile tartışmaya çok dikkat ettikleri konular olabilir ve bu da işleri daha da zorlaştırabilir. Ve ağlarından en iyi şekilde yararlanmaları onlar için zor olabilir, “dedi.

Bitti

Prostat, mesanenin alt kısmında bulunan ve vücudunuzdan idrarı serbest bırakan tüp olan damarın çevresinde bulunan ceviz benzeri bir dışkıdır. Prostat ayrıca vücudunuzun sperm üretmesine yardımcı olan suyu üretir ve depolar. Ancak kanser hücreleri hastalıkta büyüdükçe Filson, “aktiviteyi azaltabileceklerini ve idrara çıkmayı düzenleyebileceklerini” iddia ediyor.

“[This] Erkekler için, özellikle kanser bakımı konusunda hala endişeleri varsa, çok zor bir zaman olabilir. ”

Efsanevi Kanser hakkında

Jerry Deans bunun çok iyi farkında. Deans’e prostat kanseri teşhisi konalı 22 yıl oldu. 1999’da, Deans 55 yaşındayken, bağırsaklarında götürüldüğünü hissetti.

Prostat kanseri olduğunu kimse bilmiyordu. Deans, doktora temas edebileceği birini tanıyıp tanımadığını sordu. Birkaç kişinin olduğu ortaya çıktı, ancak hiçbiri durumlarından kimseye bahsetmedi.

“Erkekler korkarsa, paylaşmazlar. [They] sadece diğer erkekleri arayıp ‘Hey, prostat kanseriyim ve ölesiye korkuyorum’ demeyin. Bu konuda ne yapabilirim? ‘Bunu yapmazlar’, ‘Deans diyor.

Bitti

Bunun yerine, alışkanlığı çevrimiçi bakmaktır. Deans bunun harika olabileceğini söylüyor.

“Yangın musluğundan içmek gibi – sadece hepsinden memnunsunuz. Bu nedenle, başkalarının yardımına ihtiyacınız var. ”

Prostat kanseri teşhisi konmak zihinsel sağlığınıza zarar verebilir ve aşağıdakilere neden olabilir:

Hastalık teşhisi konur konmaz Deans ameliyat oldu ve doktor ona dövülmüş olabileceğini söyledi. Sonuç olarak, Dekanların destek ekibine ulaşmaktan çekinmediği bildirildi.

Ne yazık ki, kanser bir yıl sonra geri döndü.

Radyasyon ve kemoterapiye rağmen, Deans’in proteine ​​özgü antijeni (PSA) – prostat hücreleri tarafından üretilen ve kanserin büyümesini ölçebilen bir protein türü – yükselmeye devam ediyor.

Onkolog, Deans’e ve karısına kanserinin yayıldığını ve hayatının geri kalanında bu hastalığa sahip olabileceğini söyledi.

Deans, “Çok depresyondaydık” diyor. “Vücudumda bir yerde prostat kanseri olduğumu bilmek hayatımın en kötü günlerinden biri.

Bitti

Doktorun ofisinden çıkarken, prostat kanseri tedavi ekibi için bir broşür aldı.

İlk görüşmesinde sadece benzer gezilerden geçenlerle değil, prostat kanseri olan bir ürologla da tanıştı. Deans ikinci bir görüş alabildi, baş etme stratejilerini öğrenebildi ve prostat kanserli diğer kişilerin hareketlerini tespit edebildi.

Destek grubu, onu rahatsız eden herhangi bir şey hakkında “özgürce konuşabileceği” veya hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinmenin bir yolu olarak kullanabileceği bir yer haline geldi.

“Kanser, onu dinlemeniz ya da unutup inkar etmeniz umurunda değil. Uzun, sağlıklı bir yaşam sürmek için hayatta kalmak istiyorsanız, bunu bilgi, destek, eğitim ve özgüvenle yapmanız gerekir “diyor Deans.

Her iki Hastalık

Prostat kanseri, fiziksel hasara ek olarak, eşinizle olan ilişkinizi etkileyen başka komplikasyonlara ve iletişim eksikliğine yol açabilir.

Bitti

74 yaşındaki Bob Wright, 2007 yılında prostat kanseri teşhisi konulduktan sonra hiçbir bilgiye sahip değildi. Birkaç yıllık tedaviden sonra doktorlar ona nüks (NERD) kanıtı olmadığını söyledi. Ama sonuç onu “güçsüz ve çaresiz” bıraktı.

“Prostat kanserinin ikisinin hastalığı olduğunu söyleyen bir işareti hala hatırlıyorum. Çünkü birçok erkek prostat kanseri, radyasyon veya ameliyat tedavisi görmenin bir sonucu olarak kendilerini güçsüz hissediyor ve bu ikisi arasındaki ilişkiyi etkiliyor, “diyor Austin, Teksas’ın yerlisi Wright.

“O zaman belki de çoğu insanın bilmediği en zor kısım.”

Filson, arkadaşlarını özellikle ilk kez bir sağlık kuruluşunu ziyaret etmeye teşvik ediyor. Çoğu zaman, arkadaşlar durum hakkında daha iyi iletişim kurabilir, endişelerini ifade edebilir veya erkeklere test yaptırmaları için baskı yapabilir.

Prostat kanseriniz veya semptomlarından dolayı utanıyorsanız veya utanıyorsanız, orada bir partnerinizin olması özellikle yardımcı olabilir.

Filson, “İlişkiyi karşılaştırmaya ve bağlantının nasıl çalıştığını görmeye çalışıyorum” diyor. “Genellikle, çok fazla açıklama yapmayan veya inatçı olan tanınmış arkadaşlarına bakan arkadaşlar hakkında çok yönlü bir bilginiz var.”

Bitti

Birlikte yaşadıkları kadınlar, özellikle prostat kanserli erkekler için, genellikle çok ilgili oldukları için, Filson onları olacaklara hazırlayabiliyor.

Prostat kanseri teşhisi konan 55 yaşındaki kocası 49 yaşındaki Vivian Conboy için 2020’de büyük bir yıkım oldu. Ama onu büyük bir sürprizle, prostat kanseri olan ama hiçbir şey paylaşmayan kardeşler vardı.

New Jersey’de ikamet eden Conboy, “Artık yerel halktan prostat kanseri hakkında daha fazla şey duymaya başlıyorum çünkü kocalarım da prostat kanserine sahipler ve onlar da topluluğa katılıyor” dedi.

“İnsanlar dışarı çıkıyor” Oh, bende var. Oh, bende bu var, “Ama bu yasadışı.”

Kocasının bu konuda konuşması hala zor. Conboy, hayat sigortası için ödeme yapmak gibi şeyler hakkında akrabalarının veya arkadaşlarının önünde bu şakalara gülmeyi sevdiğini söylüyor. Ama tebeşiri “onunla mücadele edecek şekilde” koydular.

Bitti

Bir genel müdür olarak Conboy, arkadaşlarıyla kocasının sağlığı veya özel yaşamlarındaki değişiklikler hakkında konuşabileceğini düşünmüyordu. Sonuç olarak, tavsiye konusunda onlara yardımcı olması için bir destek ekibiyle iletişime geçti.

“Başkaları hakkında makaleler okumama yardımcı oldu. Sadece ziyaret etmek için buradaydım ve bunu yaşayan tek kişinin sen olmadığını bilmek güzeldi ”dedi Conboy.

Şimdi, torunlarını ve oğullarını erken test yaptırmaya ve sağlıklı beslenme de dahil olmak üzere sağlıklı kalmak için çalışmaya teşvik ediyor. Ayrıca prostat kanseri hakkında diyalog kurmanın yolu olduğunu söyledi.

Utanç verici veya utanç verici bir şey yok. ”

Keith Hoffman’ın PSA sınavı yüksek rakamlar gösterdiğinde, o sırada arkadaşı (şimdi bir kadın) 62 yaşındaki çocuğu bir tıp doktoruna gitmeye teşvik etti. Neyse ki Hoffman için prostat kanseri erken teşhis edildi ve aynı ay ameliyat oldu.

Ama yine de acıdı.

Hoffman, “Kanser yolculuğundan öğrendiğim başka bir şey de, kanser teşhisi konan biriyle uğraşmanın zor olduğu” diyor. Yerel şubeleri olan uluslararası bir prostat kanseri organizasyonu olan Us TOO tarafından yönetilen bir destek grubuna yardım için katılması için ona baskı yapan karısıydı.

“Erkeklere, doktorların ve uzmanlığın rahatlığından, ancak ilaç, cihaz veya yol boyunca yaraları alarak veya sıradan insanlardan dinlenmeyi bekleyerek tespit edilecek şeylerin seçimine kadar her şey hakkında diğer erkeklerle ve bakıcılarıyla konuşma fırsatı verir. Hoffman, uluslararası örgütün yönetim organına katılmaya karar vermesi için grupla destek ve ilişki kurdu.

Destek İhtiyacı

Hoffman ve Wright, Austin, Teksas’ta aynı konuda bir araya geldi. Tüm bunlar, yardım “aramanın”, yolculuğunuzu paylaşmanın ve deneyimlerinizi arkadaşlarınızla, özellikle de benzer engellerle karşılaşmış olanlarla paylaşmanın önemini ve önemini vurgulamaktadır.

Bitti

Daha fazlasını bilmek, kanser durumunuzdan bağımsız olarak size güç verebilir.

Wright, “Sadece kendilerini güvende hissediyorlar ve hiçbir şey söyleyemezler veya yapamazlar” diyor. “Ama sihir bir toplantıdan sonra olur. Çocuklar eve gitmek istemiyor. ”

Başkalarıyla deneyiminiz hakkında konuşmak şunları yapabilir:

  • Destek ve destek sağlayın
  • Yalnız veya yalnız hissetmediğinizden emin olun
  • Size öğretmek ve hastalığınızla başa çıkma gücü vermek
  • Size ilaçlar ve kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler gibi şeyler verebilecek, stres yönetimine yardımcı olabilecek, sağlıkla ilgili ipuçları ve sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak için ipuçları verebilecek takviyeleri keşfedin
  • Stresi ve kaygıyı azaltın
  • Stresle başa çıkmayı öğrenmenize ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olacak araçları bulmanıza yardımcı olmak için
  • Duygularınızı, endişelerinizi ve korkularınızı ifade edebileceğiniz bir ortam sağlayın

Bitti

Bölgenizde bir destek grubu bulamıyorsanız, bağlantı kurabileceğiniz ve yolculuğunuzu paylaşabileceğiniz birçok grup bulabilirsiniz.

Destek gruplarına ek olarak, hastanenizdeki kanser bakım ekibinize de güvenebilirsiniz. Bu, asistanlar, hizmet sağlayıcılar, hasta bakım uzmanları ve onkologlar gibi çok çeşitli tıp uzmanlarını içerir. Çoğu durumda, kaynaklar ücretsiz olarak kullanılabilir. Herhangi bir sorunuz varsa, bunu doktorunuza sorun.

Yoga ve meditasyon gibi aktiviteler, tavsiyeler ve yardımcılar da zihninizi derinleştirmenize ve kanser yolculuğunuzda gezinmenize yardımcı olur.

Herhangi bir tıbbi veya tıbbi endişeniz, mesane sorunlarınız ve cinsel işlev bozukluğunuz varsa, doktorunuzun haberdar olması önemlidir. Size yardımcı olabilecek tıbbi tedaviler bulabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *