Kafein Talimatları ve Uyku | UNH sağlıklı

Ne kadar?

Dönem sona eriyor ve hepimiz sonunda toparlanmaya başlıyoruz ve yaz etkinliklerimize veya derslerimize başlıyoruz, daha uzun çalışabilmemiz için gün boyunca fazladan kahve veya meşrubat satın almaya başlamak cazip gelebilir. İster gündüz ister gece yarısı çalışmayı tercih edin, kafein alımını artırın ve daha az zamanda daha fazla iş yapın. Ama eminim sömestr sonunda uykunuzda bir değişiklik görmeye başlayabilirsiniz; uykuya dalmak çok zor olabilir. Dönem sonundaki ekstra stres bir rol oynayabilse de, iyi uyumanızı engelleyen çok fazla kahve olabilir.

Bu nedenle, bununla zaten ilgilendiğim ve bu sefer uğraşmak istemediğim için; Bu soruyu cevaplamak için araştırma yapmaya karar verdim: Kafein ne kadar?

Mayo Clinic, dergi makaleleri ve Harvard Public Health gibi saygın kaynaklardan gelen bilgileri araştırdıktan sonra; (Maalesef) uykunuzu etkilemeden önce ne kadar kahve içmeniz gerektiğine dair bir “sınır” olmadığını söylemeyi yeni bitirdim.

Gerçek şu ki, uykunuzu etkileyecek miktar herkes için farklıdır.

Kahveli içecekler için fikir almak yerine uykunuzu azaltmak için izleyebileceğim ipuçları ve püf noktaları buldum! Aşağıya bakınız.

  • Küçük başlayın: Normal bir fincan kahvede yaklaşık 100 miligram kafein bulunur. Çay veya kahveden hoşlanıyorsanız (kalp atışlarınız hızlıysa, titremeleriniz varsa ve kahve içerken terliyorsanız), küçükten başlamayı deneyin. Her seferinde bir fincan alın ve ne kadara mal olacağını görmek için üzerine inşa edin. USDA’nın, durumunuz ne olursa olsun bir seferde 400 miligramdan (dört fincan kahve) fazla kahve içmemenizi tavsiye ettiğini unutmamak önemlidir.

  • Erken başlayın: Kahvenizi sabahın erken saatlerinde içmeyi deneyin. Bu, vücudunuza kahveyi kapatma ve yatmadan önce tüketmesi için yeterli zaman verecektir.

  • Vücudunuza iyi bakın: Her şey gibi, öz kontrol önemlidir. Bütün gün çalışmak için kahveye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, vücudunuzu dinlemeye başlamanın zamanı geldi. Belki de çok hızlı sürüyorsunuz ve sadece yavaşlayıp nefes almanız gerekiyor. Yoğun günlerinizi bir kenara bırakmak için çay veya kahve içmenin yanlış bir tarafı yok, ancak günlük aktiviteler için kullanıyorsanız bu başka bir mesele.

En önemlisi, uyuduğunuz süre ve kahve tüketimi konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Sağlık ve Zindelikteki doktorlar harika bir kaynaktır. Burada bir toplantı yapın veya (603) 862-9355’i arayın. Bu dönemin ne kadar geç geçebileceğini biliyorum, ancak bu zor zamanda uyku özellikle önemlidir. Sonunda birlikte olacağız, Yaban Kedileri!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *