Kahve Karaciğerinizi Bozabilir

Yetmiş sekiz içici öğütülmüş veya az tuzlu kahve içti ve %22’si hiç kahve içmedi.

Çalışma süresi boyunca 3.600 kişide kronik karaciğer hastalığı gelişti ve 301 kişi öldü.

5.400’den fazla gelişmiş kronik karaciğer hastalığı veya karaciğerde yüksek düzeyde yağ, karaciğer yağı olarak bilinir ve 180’den fazla gelişmiş karaciğer kanseri.

Kahve içmeyenlere kıyasla, kahve içenlerin kronik karaciğer hastalığı riski %21 ve karaciğer veya yağ hastalığı riski %20 daha düşüktü. Araştırmacılar, karaciğer hastalığından ölme risklerinin %49 düştüğünü buldu.

Kahve çekirdeklerinden elde edilen doğal bir ürün olan kahweol ve kafetol bakımından zengin olan öğütülmüş kahve tutkunları arasında önemli faydalar gözlemlendi. Bunların her ikisinin de hayvanlarda karaciğer hastalığına karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. Ancak araştırmacılar, daha az kahweol ve kafetol içeren hazır kahvenin kronik karaciğer hastalığı riskini de azalttığını ve bunun farklı kahve bileşenleri arasında gergin bir ilişki olabileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Dr. Manhasset, NY’deki Northwell Health’deki Sandra Atlas Bass Karaciğer Hastalıkları Merkezi müdürü David Bernstein, çeşitli çalışmaların kahvenin karaciğer için iyi olduğunu bulduğunu söyledi.

“Ancak bu, deneyimin tüm kahve içenlerde veya şekersiz kahvelerde gözlemlendiğini ve düşük kalorili kahvenin hazır kahveden daha faydalı olduğunu gösteren ilk çalışma” dedi.

İngiliz yazarlar, kahvenin kolayca bulunabileceğini ve bulgularının, kahvenin karaciğer hastalığına karşı bir koruma olabileceğini öne sürdüğünü iddia ediyor.

“Kabul ediyorum,” dedi Bernstein. “Bu araştırmanın sınırlamaları olsa da, bulguları önemlidir ve hepatoprotektif bir ajan olarak kahvenin daha fazla araştırılmasına ihtiyaç vardır, belki de doktorların kronik karaciğer hastalığı riski taşıyan hastalarda kullanımına izin vermeyi düşünmelerinin zamanı gelmiştir.”

Bulgular 21 Haziran’da gazetede çevrimiçi olarak yayınlandı. BMC Halkla İyileştirmeth.

Daha

Kahve ve sağlık hakkında daha fazla bilgi için Harvard Üniversitesi’nin neler sunabileceğine göz atın.

KAYNAKLAR: Paul Roderick, MBBS, MD, profesör, halk sağlığı, University of Southampton, Birleşik Krallık; David Bernstein, MD, kıdemli, hepatoloji ve yönetici, Sandra Atlas Bass Karaciğer Hastalıkları Merkezi, Northwell Health, Manhasset, NY; BMC Halk Sağlığı, 21 Haziran 2021, çevrimiçi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *