‘Mono’ Virüsler Uzun Menzilli Bir Araç-COVID Kullanabilir mi?

30 Haziran 2021 Çarşamba (HealthDay News) – Yeni bir araştırmaya göre, COVID’li bazı kişiler epstein-Barr sendromundan (EBV) muzdarip olabilir.

Araştırmacılar, uzun bir süre boyunca 30 COVID hastasından oluşan bir grubun üçte ikisinde yüksek düzeyde Epstein-Barr antikorlarına sahip olduğunu ve bunun da bağışıklık EBV’lerinin koronavirüs enfeksiyonlarından kaynaklandığını gösteriyor.

“SARS-CoV-2, COVID-19 enfeksiyonlarına neden olsa da, bunun enflamatuar etkileri, diğer sağlayıcıların, özellikle EBV’nin uzun vadeli komplikasyonlara katılmasına yol açabilir” dedi. Baş araştırmacı Jeffrey Gold, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dünya Örgütü’nün Başkanı.

Araştırmacılar, geçmişte yetişkinlerin %95’inden fazlasının bir herpes virüsü olan Epstein-Barr’ı taşıdığını söyledi. Mononükleoza neden olan bakteriler, hastaları çok yorgun hissettiren enfeksiyonlar.

“Tam orada. Hâlâ kendi içinizde saklı ve vücudunuza baskı yapan herhangi bir şey buna neden olabilir” diyor Dr. Baltimore’daki Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli uzman olan Amesh Adalja. “YBÜ hastalarında EBV virüslerinin prevalansına bakarsanız, terfi ettirilecekler. Herhangi bir rahatsızlığı olan herkes, bir şans var. [Epstein-Barr] yeniden başlatılabilir veya değiştirilebilir. “

Ancak Adalja, EBV’nin her yerde bulunması ve fiziksel veya zihinsel stres tarafından tetiklenebilmesi nedeniyle bağlantıyı kanıtlamak için daha fazla kanıt gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu çalışmada Gold ve meslektaşları 185 COVID hastasını analiz etti ve yaklaşık %30’unun kronik olarak hasta olduğunu buldu.

Uzun bir süre boyunca 30 COVID hastasıyla yapılan bir çalışmada araştırmacılar, 20 tanesinin Epstein-Barr nüksetmesine neden olacak kadar yeterli EBV antikoruna sahip olduğunu buldu.

EBV antikorları yüksek olan uzun süreli hastaların semptomları olarak yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı, vücut ağrıları ve rahatsızlıklar olduğu bildirilmektedir. Diğer semptomlar arasında kulak çınlaması (kulak çınlaması), işitme kaybı ve deri döküntüleri bulunur.

Araştırmacılar, COVID enfeksiyonunun bazı hastalarda EBV’nin alevlenmesine neden olduğunu ve uzun süreli semptomlarının nedeninin bu olduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *