Narkolepsi Başarısızlığının Nedenleri Nelerdir?

Narkolepsi geceleri uykuyu bozar ve gün içinde uyuşukluğa ve bazen kas güçsüzlüğüne neden olur. Hayatınızı birçok yönden etkileyebilecek bir durumla, hastalığınıza neden olacak herhangi bir şeyden kaçınmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekecektir.Narkolepsi kalıcıdır, yani sizinle uzun süre kalacak. Multipl skleroz gibi ilerleyici bir hastalık olmasa da semptomları zamanla değişebilir. Ve yaptığınız ya da yapmadığınız bazı şeyler uykunuzu getirebilir.

Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesi’nde doktor olan Sogol Javaheri, “Uyku düzenine bağlı olarak artabilir veya azalabilir” dedi. “Örneğin, bazen CYBE’li insanlar gün içinde yatmadan da devam edebileceklerini görebilirler. Bu büyük bir hata olabilir çünkü uyku asla değiştirilemez.”

Narkolepsi Neden Olur?

Uzmanlar, bağımlılığın altta yatan bir fiziksel bozukluğun sonucu olduğuna inanıyor. Narkolepsili çoğu insan, beyinde uyanık kalmanıza yardımcı olan bir ilaç olan çok düşük hipokretin seviyelerine sahiptir. Bağışıklık sistemi hipokretin üreten hücrelere saldırır. Uykusuzluğa neden olan şey ilacın eksikliğidir.

Hipokretin damlaları, katapleksi içeren bir ilaç sınıfının parçasıdır; sinirlilik, özellikle kahkaha veya şaşkınlık, ani kas tonusu kaybına neden olur. Filmlerde sorunları olan insanlar bir anda düşer, yere düşer ve yere düşerler. Şikago’daki Northwestern Medicine’de Uyku Cerrahisi Anabilim Dalı başkanı ve PEAK Sleep’te baş tıbbi görevli olan Michael Awad, bunun yerine, sinyal büyük değil, diyor.“Yavaş gelme eğiliminde” diyor. “Genellikle semptomlar vardır. Kişi ciddi şekilde etkilendiğinde esner ve sonra uzuvlarını kaybetmeye başlar. Bazı insanlar dizlerinde zayıflar, bazıları ise yüzünde kas kaybeder.”

Katapleksi, diğer semptomlardan aylar veya yıllar sonra ortaya çıkmayabilir. Antidepresanlar bu belirtiye yardımcı olabilir.

Sorun mu?

Aşırı dozda uyuşturucunun nedenleri hakkında başka bir teori, bir virüsün veya başka bir hastalığın vücudun bağışıklık sisteminin hipokretin üreten hücrelere saldırmasına neden olmasıdır. Javaheri, “Semptomların başlangıcı ilkbaharın sonlarında meydana gelir, bu da hastalığın soğuk ısırmasından kaynaklandığı anlamına gelir” diyor.

Virüs teşhisi konan kişilerin yaklaşık üçte ikisi, boyun enfeksiyonlarına neden olan bir bakteri olan streptokoklara neden olan virüsü taşır. Çin’de 2009-2010 H1N1 influenza pandemisinden sonra narkolepsi vakaları ortaya çıktı. Ve bazı Avrupa ülkelerinde H1N1 virüsüne karşı koruma sağlayan Pandemrix aşısı olan birçok çocuğa narkolepsi teşhisi konuyor.Bununla birlikte, hastalık kendi kendine bulaşmış gibi görünmüyor. Pandemrix aşısını aldıktan sonra ilacı almaya başlayan çoğu insanda GDNF-AS1 adı verilen bir gene de sahiptir. Javaheri, “Genetik, kilo kaybı ve bağışıklığın bir kombinasyonunun hastalığa yakalanma riskini artırdığı gösterilmiştir” diyor.

Narkolepsi ile ilişkili genetik mutasyonları test edebilirsiniz. Ancak ülkenin bir aile geçmişiniz yoksa, en iyisi olmayabilir, diye ekliyor.

Uyku Bozukluklarından Kaçınma

Ani uyku yoksunluğuna yol açan derin uyku kontrolü sorunları. Awad, “Doğal olaylarla pek ilgisi olduğuna inanmıyoruz.” Dedi. Ancak, “Uyuşturucu tanımlamasını iyileştirmek için insanların yapabileceği birçok şey var” diye de ekliyor.

Birincisi, düzenli bir uyku programına bağlı kalmaktır. Her gece aynı saatte yatın ve her sabah aynı saatte kalkın. Gece 7 ila 8 saat uyumaya çalışın. Gün içinde herhangi bir uyku yoksunluğundan kurtulun. Javaheri, “Planı uygulamak çok önemli” diyor. “Duvara gitmeden ya da uyumadan önce gün içinde biraz uyumaya çalışın.”Özellikle yatmadan önce alkol ve kafeinden kaçının. Awad, “Alkol uyku yoksunluğuna neden oluyor, bu da uykumuzu bozduğu anlamına geliyor” diyor. Alkol, bütün gece uyanık kalsanız bile ertesi gün sizi uyanık tutabilen REM rejenerasyon aşamasını bozar.

Alkol ayrıca bazı hastalıkların tedavisinde de önemli bir rol oynar. Örneğin, alkol ile sodyum oksibat (Xyrem) almak solunum problemlerine neden olabilir.

Tütün içindeki nikotinin oldukça bağımlılık yapan bir ilaç olduğuna dair bazı kanıtlar var. Ancak Awad, sigarayla ilgili diğer sorunlar nedeniyle “riskler faydalarından daha ağır basıyor” diyor. “Ayrıca, özellikle gündüz veya akşam sigara içen insanlar uykuya dalarsa yangına veya yangına neden olabileceğimiz endişeleri var.”

Doktorunuzu Ne Zaman Görmelisiniz?

Narkolepsi kronik bir hastalıktır. Asla bitmeyecek, ancak doğru hastaneye gittiğinizde “çalışmanız gerekiyor” diyor Javaheri. “Sağlığınız ciddi şekilde etkilenirse, doktorunuzu görüyorsunuz.”

Aşırı uyku yoksunluğu, okulda uyanma güçlüğü ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalık teşhisi konmamış biri için çalışmak gibi belirtiler doktora görünme nedenleri olduğunu söylüyor. Narkolepsi belirtileri, depresyon ve anksiyete gibi akıl hastalıklarının yanı sıra uyku apnesi gibi akıl hastalıkları ile birlikte gelebilir. Sonuç olarak, bir kişinin hastalığı teşhis etmesi bazen yıllar alabilir.
Follow my blog with Bloglovin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *