Novavax ve Medicago’dan COVID aşısı Yakında Başlayabilir: Çekim

Novavax koronavirüs aşısının deneysel şişesi, 2020 yılına kadar Londra merkezli bir çalışmada kullanıma hazırdır. Novavax aşı aşısı, vücudun güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmasına yardımcı olan bir adjuvan takviyesi içeren bulaşıcı bir ajan – parlak bir protein – içerir.

Alastair Grant / AP


kelimeleri gizle

çevirmeni değiştirme

Alastair Grant / AP


Novavax koronavirüs aşısının deneysel şişesi, 2020 yılına kadar Londra merkezli bir çalışmada kullanıma hazırdır. Novavax aşı aşısı, vücudun güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmasına yardımcı olan bir adjuvan takviyesi içeren bulaşıcı bir ajan – parlak bir protein – içerir.

Alastair Grant / AP

Yeni bir COVID-19 aşısı bu yaz yakında hazır olabilir.

Protein aşısı olarak bilinen şey budur. ABD’de kullanım için lisanslı olan ancak daha gelişmiş bir teknolojiyi benimseyen ve özel soğutma gerektirmeyen bir aşıdan farklı çalışır.

Genel olarak, bir aşı, bir virüse benzeyen ancak bir virüse benzemeyen bir insan bağışıklık yetmezliği virüsünü işaret etmek için çalışır. Bunu bir ön uyarı olarak kabul edin; Virüs iyileşirse, bağışıklık sistemi onunla savaşmaya hazırdır.

Koronavirüs söz konusu olduğunda, bu “bir şey” virüsü taşıyan proteinlerden biridir – sert protein.

Johnson & Johnson, Moderna ve Pfizer tarafından yapılan aşılar, belirli bir protein türü için talimatlar içerir ve proteini kendisi yapmak için vücut hücrelerimizde bulunur.

Mevcut COVID-19 protein alt birimi için ilk aşı, bir biyoteknoloji şirketi olan Novavax’tan geliyor. ABD’de halihazırda onaylanmış olan aşının aksine, aşının daha etkili olması için aynı proteinleri (yapılması gerekmeyen, önceden yapılmış) ve ayrıca bağışıklık sistemini destekleyen ajanları içerir.

Bu şekilde üretilen protein proteinleri bir süredir mevcuttur. Piyasada bu uzmanlığa dayalı hepatit B ve boğmaca aşıları bulunmaktadır.

Novavax COVID-19 aşısının en büyük denemesi binlerce gönüllü tarafından gerçekleştirildi. Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika, tamamlanmak üzere. Dr. Novavax’ın araştırma ve geliştirme başkanı Gregory Glenn, yakın tarihli bir web sitesinde izleyicilere Uluslararası Aşılar Derneği’nin “izni İngiltere, ABD ve Avrupa’da üçüncü kez kaydetmeyi umuyoruz” dediğini söyledi.

Mahsulleri fabrikalara dönüştürmek

Novavax, protein molekülünü yapmak için laboratuvarda büyük büyüme hücresi kaynakları kullanır. Ancak protein yapmanın başka bir yolu daha var: Bunu yapmak için tohumları bir seraya alın.

Bu, Medicago adlı Kanadalı bir şirket tarafından kullanılan bir yöntemdir.

Kullanılan bitkiler tütün bitkisi ile yakından ilişkilidir ve yağlı proteinlerin üretimi için özel talimatlar içerecek şekilde modifiye edilmiştir.

Bitkiler değerli bir şey yapar – proteinlerin salındığı bir grup viral proteini çevreleyen bir lipit kabuğu oluştururlar.

Medicago’nun tıbbi ve farmakolojik hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı Nathalie Landry, “Bitki, virüse benzeyen şekil ve formdaki proteinleri biriktirecek” dedi. “Yani, resmine bakarsanız, öyle değil form bir virüs gibi, ancak herhangi bir hastalığa neden olamaz. Ama ne zaman [it’s] Aşınız bağışıklık sisteminizi güçlendirdikçe enjekte edin. “

Ön çalışmalar, Medicago ek aşısının bunu yaptığını gösteriyor ve şirket, 11 ülkede 30.000 gönüllüyü içerebilecek geniş bir nüfus çalışmasına zaten başladığına dair bulgulara tamamen güveniyor.

Landry, Medicago COVID-19 aşısının diğerlerinin gerisinde kaldığını kabul ediyor.

“Geç kaldık ama geliyoruz” diyor.

Uyuşturucu devi Sanofi ile bir gecikme daha. Koronavirüse karşı protein alt birimi aşısı laboratuvar hücrelerinde büyür.

Geçen yılın sonlarında şirket, koruyucu bir bağışıklık tepkisi geliştirmediğini gösteren küçük bir grup insandan alınan erken sonuçlarla büyük bir aşı denemesine hazırlanıyordu.

Drs, “Bu çalışmada özellikle yaşlı erişkinlerde olması gerektiği kadar bağışık değildi” diyor. Çalışmaya katılanlardan biri olan Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nden Paul Goepfert. Davanın aşı için yanlış bir isim olduğu iddia ediliyor.

Goepfert, “Yani 10 mikrogram doz vermek yerine bir mikrogram veriyorlardı” diyor.

Sanofi, temel eğitimi iyi sonuçlarla tekrarlayarak sorunu çözdü. Şirket şimdi büyük testler için gönüllüleri kaydediyor.

Goepfert, aşının tamamının tüketiciler için geliştirilmesinin iyi bir şey olacağını söylüyor. Ancak bu tek başına aşı sorununu çözmeyecektir.

Neden? “Çünkü burada sahip olduğumuz aşı, hayal edebileceğimizden daha fazla” dedi. “Ve şu anda aşılarımızın bu kadar yavaş alınmasının sinir bozucu olduğu bir durumda yaşıyorum.”

Goepfert Alabama’da yaşıyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan son rakamlara göre, yalnızca Mississippi en düşük bağışıklama oranına sahip.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *