Pojišťovací společnosti vydělávají na poplatcích řidičům velké peníze – zpráva

Pojišťovací společnosti vydělávají na poplatcích řidičům velké peníze - zpráva

I když většina Kaliforňanů v loňském roce řídila méně, většina pojišťovacích společností působících v tomto státě nadále účtovala předpandemické sazby a dokázala shromáždit neočekávané částky kolem 5,5 miliardy dolarů, zjistila nová analýza Consumer Watchdog.

Skupina obhájců spotřebitelů poznamenala, že nově zveřejněná data za rok 2020 ukazují, že zatímco počet nehod klesl, protože většina vozidel zůstala zaparkovaná, pojistitelé odpovídajícím způsobem nesnížili sazby. Průměrná návratnost čistého jištění pojišťoven je tedy více než dvojnásobná oproti kalifornským zákonům v loňském roce.

Consumer Watchdog rovněž poukazuje na to, že od dubna 2020 vydal kalifornský komisař pro pojištění Ricardo Lara čtyři bulletiny, které pojišťovnám nařídily vrácení nadměrných poplatků. V březnu 2021 stanovila Lara lhůtu pro pojišťovny na výplatu nevyplacených refundací z loňského roku, a to 30. dubna 2021, a společnostem bylo dokonce dovoleno vypočítat si sami, za co svým zákazníkům stále dluží.

Ale 15 nejlepších pojišťoven pro automobily – což představuje 70% trhu – vyplatilo za rok 2020 pouze 1,9 miliardy USD.

„Požádání pojišťovacích společností, aby si vypočítaly své vlastní refundace, nevede k tomu, že by spotřebitelé dostali to, co dluží. Pojišťovny se spoléhají na miliardy dolarů řidičů, kteří by měli pomáhat Kaliforňanům znovu se postavit na nohy, když se dostaneme z pandemie,“ řekl Consumer Watchdog výkonná ředitelka Carmen Balber. „Komisaři pro pojištění by měli požádat společnosti, aby vrátily minulé přemrštěné poplatky v plné výši, s úroky, a zajistit, aby úrokové sazby nebyly v budoucnu nepřiměřené.“

Consumer Watchdog uvedl, že údaje o přeplnění za rok 2021 ještě nejsou k dispozici, ale poznamenal, že pandemie nadále ovlivňuje ekonomiku a dopravní vzorce. Úrazová sazba stále není taková, jaká byla před březnem 2020, upozornila skupina a ukázala, že pojišťovny dluží spotřebitelům za prvních šest měsíců roku 2021 „miliardy navíc“.

Consumer Watchdog také poznamenal, že pojišťovací společnosti pro auto dosud za rok 2021 zaplatily méně než 100 milionů dolarů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *