Sedef Hastalığı Bağlantılı Bir Hastalık mı?

Sedef hastalığınız ve alerjiniz varsa, alerjiniz cildinizin uzamasına neden olursa şaşırabilirsiniz.

Düşünmek için bir neden yok: Doktorlar ve araştırmacılar iki sorun arasında bir bağlantı bulamadılar. Burada dört uzman her ikisini de inceliyor ve olası nedenleri açıklıyor.

nedenler

Sedef hastalığı ve tüm alerjiler bağışıklık sisteminizi etkilese de, hastalığın nedenleri birbirini dışlamaz.

Sedef hastalığı vücudun kendisinin bir hastalığıdır. Bu, bağışıklık sisteminizin diğer sağlıklı hücreleri istila ettiği anlamına gelir.

Bu durum, bağışıklık sisteminiz polen, evcil hayvan tüyü veya diğer yiyecekler gibi çoğu insanın sahip olmadığı bir şeyden ciddi şekilde etkilendiğinde ortaya çıkar.

Bazı kişilerde alerji nedeniyle hastaneye gitmeden önce sedef hastalığı gelişir, çünkü bu her iki durum da ciltte kızarıklığa neden olabilir.

New York’ta bir veteriner olan Clifford Bassett, “Birçok insan bir cilt sorunu olduğunu ve onları gördüğümde sedef hastalığı olduğunu düşünmeye geliyor” diyor. “Bir şey olduğunu düşünüyorsan, başka bir şey olabilir.”

Bu nedenle cildinizin kaşınması veya kaşınması durumunda dermatoloğunuza danışın, diyor.

Stres Problemi

Sedef hastalığınız varsa, hastalığın başlangıcına ve semptomlarına depresyon suçlanabilir. Stres ayrıca göğsünüzün çökmesine neden olabilir.

Nashville’de kişisel bir dermatolog olan Julie Pena, “Stres yaşadığınızda, vücudunuz daha çok çalışır” diyor. “O iyi. Vücudunuz strese maruz kaldığında, bağışıklık sistemini değiştirir. Stresin sedef hastalığına neden olabileceğini biliyoruz, [even] Vücudunuzdaki iç stres. ”

İlaçlar Güçlü Olabilir

Doktorlar, öksürüğü tedavi etmek için kullanılan ilaçların, çok sık olmasa da, sedef hastalığının iyileşmesine veya kötüleşmesine neden olabileceğini keşfettiler.

Doktorlar bazen öksürükleri prednizon gibi steroidlerle tedavi ederler, diyor San Diego dermatolog Jeffrey Benabio, MD. “Prednizon durursa sedef hastalığının yanabileceğini biliyoruz.”

Bunun tersi de olabilir.

Pennsylvania Üniversitesi Hastanesi Psoriasis ve Fototerapi Tedavi Merkezi Müdürü Dr. Abby S. Van Voorhees, bazı kişilerin sedef hastalığının saman nezlesi tedavisi gördükten sonra iyileşmeye başladığını söylüyor. “Bilmesi zor, tesadüfen mi oldu?”

Ek olarak, bağışıklık sistemini düşüren sedef hastalığı tedavisi alan kişiler, daha az alerjiye sahip olduklarını görebilirler, ancak bu belirsizdir, diyor Pena.

Rüzgarda uçuyor?

Bazı doktorlar, sedef hastalığı ve alerjisi olan kişilerin bazen en az bir yıl boyunca buna sahip olabileceğini söylüyor. Ancak hastalarına, nedenin sağlık değil, hava veya hava olduğunu bildirirler.

Benabio, soğuk hava veya kuru rüzgarların diğer insanların alerjilerini daha da kötüleştirebileceğini ve bu tür havaların sedef hastalığını daha da kötüleştirebileceğini söylüyor.

Isıdan Kaçınmak İçin Sıcak İpuçları

Sedef hastalığı astım alevlenmelerine neden olamaz ve bunun tersi de geçerlidir. Ancak herkesi etkileyebilecek sorunlardan kaçınma şansınızı azaltabilirsiniz:

  • Stresten kaçınmak. Bassett, her ikisini de etkileyebileceğini söylüyor. Evde veya işte rahatlamaya veya dramadan kaçınmaya çalışın.
  • Kaşıntılı cildi değiştirin. Sedef hastalığı, cildinizin hasar gördüğü bölgelerde yanabilir. Kurdeşen veya probleminiz varsa ve bölgeye çok fazla bakıyorsanız, tırnaklarınızın zarar görmesi sedef hastalığınızı daha da kötüleştirebilir. Ekstra bir kortizon kremi deneyin veya doktorunuzdan size daha güçlü bir renk vermesini isteyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *